Nawigacja fabryczna Sorento XL 2010

Moderator: Moderator

Wiadomość
Autor
Aptekarz 99
jestem
jestem
Posty: 1
Rejestracja: środa, 15 października 2014, 13:00
Skąd jesteś: Mielec
Rok: 2010
Kontaktowanie:

Nawigacja fabryczna Sorento XL 2010

#1 Postautor: Aptekarz 99 » środa, 15 października 2014, 13:19

Witam,
Jestem świeżym posiadaczem Kia Sorento XL 2010. Aktualizacja nawigacja pochodzi sprzed 2 lat. Czy ktoś ma informację jaki typ/model naiwgacji był montowany. W jaki sposób można zrobić aktualizację.W ASO nie bardzo czują temat. Będę wdzięczny za pomoc. Pozdrawiam.

Maciej
moja ranga
moja ranga
Posty: 153
Rejestracja: sobota, 20 grudnia 2014, 16:25
Skąd jesteś: Warszawa
Wersja Kia Sorento: Kia Sorento II
Silnik: 2.2 CRDi 4WD (197 KM) Sorento2
Skrzynia: A/T
Napęd: 4 WD AUTO
Rok: 2011
Kolor: Dyskretny
Przebieg (km.): 230000
Inny Samochód: na baterię ;)
Has thanked: 15 times
Been thanked: 6 times
Kontaktowanie:

Re: Nawigacja fabryzczna Sorento XL 2010

#2 Postautor: Maciej » środa, 8 kwietnia 2015, 11:24

Podłączę się tu pod temat.Potrzebuję informacji od kogoś kto być może już przebrnął przez ten temat i uporządkuje/poprawi to co ja mam teraz w głowie :)

Mam Sorento II z 2011 roku z fabryczną nawigacją. Mapa jest stara jak węgiel. Z tego co ustaliłem mam 3 opcje:

1) wydać 169 euro i zaktualizować mapę przy pomocy oficjalnego dostawcy http://www.navigation.com

2) odblokować fabryczną navi i uzyskać dostęp do Windowsa CE. Tyle, że w moiej sorento navi jest na procesorze MIPS, a nie ARM więc i tak nie da rady używać automapy. Z tego co doczytałem to na MIPS będzie hulać nawigacja IGo.

3) skorzystać z krążących po internecie plików z najnowszą wersją mapy i sobie podmienić. Tyle, że wymaga to aktualnej wersji softu - i tu się zaciąłem.........

Skłaniam się ku 3 opcji, jeśli polityka forum jest taka, że nie piszemy tu nic na ten temat to będę wdzięczny za kontakt na PW.

Maciej
moja ranga
moja ranga
Posty: 153
Rejestracja: sobota, 20 grudnia 2014, 16:25
Skąd jesteś: Warszawa
Wersja Kia Sorento: Kia Sorento II
Silnik: 2.2 CRDi 4WD (197 KM) Sorento2
Skrzynia: A/T
Napęd: 4 WD AUTO
Rok: 2011
Kolor: Dyskretny
Przebieg (km.): 230000
Inny Samochód: na baterię ;)
Has thanked: 15 times
Been thanked: 6 times
Kontaktowanie:

Re: Nawigacja fabryzczna Sorento XL 2010

#3 Postautor: Maciej » środa, 8 kwietnia 2015, 11:31

Dzięki za szybką reakcję adminie :happy2:

Jeśli można liczyć na Twoją uprzejmość to czy mógłbyś od razu przepiąć do tamtego działu ten topic?

/EDIT

Jeśli chodzi o skorzystanie z mapek krążących po sieci to:

1) najpierw trzeba sprawdzić jaki mamy soft w aucie. Sprawdzenia dokonujemy zgodnie z ta instrukcją ---> http://www.navigation.com/is-bin/INTERS ... pportPage3

Jeśli wersja jest niższa niż 5.1.3. trzeba udac się do ASO na wgranie nowego. Jeśli wersja jest równa lub wyższa niż 5.1.3. możemy zassać soft stąd: http://dls.download.navigation.com/file ... 1392366199 i zaktualizować go.

Aktualizacja softu jest niezbędna żeby poprawnie działała najnowsza mapa (numer 313). Aktualizacja softu jest opisana po angielsku w pierwszym linku wyżej, ale w skrócie: rozpakowujemy ściągnięty plik 190021_SW_7.5.8.zip na czystego pendrive o rozmiarze co najmniej 1gb (oczywiście bezpośrednio na pena nie do katalogu). Po podłączeniu pendrive do gniazda USB w aucie wyskoczy komunikat na navi z pytaniem o zgodę na update softu. Klikamy ok, proces się zaczyna. Na forach piszą o ok 20-30 minutach. Nalezy to robić przy włączonym silniku.

2) jak mamy aktualny soft możemy pobrać sobie mapę 313

Instrukcja wgrania mapy: (jest to instrukcja z forum Hyundai)
1. ściągamy newlife.rar i wypakowujemy na USB
2. ściągamy mapę 313 i wypakowujemy na USB. Link1 lub link 2 do mapy 313. Mapa 313E7AE rozmiar mapy - 4 981 526 528 b
3. wkładamy USB do navi uruchomi się Total Commander.
4. w TC uruchamiamy z USB TaskMgr i zamykamy proces LGEnavi
5. zamykamy TaskMgr, wracamy do TC i usuwamy ze StorageCard4/LGENavi katalog LIMF
- to stara mapa (można zrobić sobie kopię)
6. kopiujemy z USB nowy katalog LIMF ( to nowa mapa z pliku 313E7AE)
7. zamykamy TC
8. resetujemy navi (wyciągamy na chwilę bezpiecznik)
9. uruchamiamy navi i cieszymy się nową mapą


Jeszcze info z forum Hyundai dla tych, którym mapa nie mieści się na dysku w navi:
U mnie rozmiar dysku StorageCard4 - 4 809 949 184 b

Aby zainstalować mapę usunąłem pliki z katalogów IDX i IDXUNI zaznaczone na czerwono - wg opisu na rosyjskiej stronie:

.NMD - pliki zawierają nazwy ulic i obiektów w różnych krajach, nazwa kraju to trzyliterowy kod w nazwie pliku.

.IDX pliki zawierają POI i inne informacje w różnych krajach, nazwa kraju to dwucyfrowy kod numeryczny w nazwie pliku

Można usunąć te państwa, których nie potrzebujemy

ALB 00 Albania
AND 01 Andorra
AUT 02 Austria
BLR 03 Belarus
BEL 04 Belgium
BIH 05 Bosnia & Herzegovina
BGR 06 Bulgaria
HRV 07 Croatia
CZE 08 Czech Republic
DNK 09 Denmark
EST 10 Estonia
FIN 11 Finland
FRA 12 France
DEU 13 Germany
GIB 14 Gibraltar
GRC 15 Greece
HUN 16 Hungary
IRL 17 Ireland
ITA 18 Italy
LVA 19 Latvia
LIE 20 Liechtenstein
LTU 21 Lithuania
LUX 22 Luxembourg
MKD 23 Macedonia
MDA 24 Moldova
MCO 25 Monaco
NLD 26 Netherlands
NOR 27 Norway
POL 28 Poland
PRT 29 Portugal
ROU 30 Romania
SMR 31 San Marino
SRB 32 Serbia
SVK 33 Slovakia
SVN 34 Slovenia
ESP 35 Spain
SWE 36 Sweden
CHE 37 Switzerland
UKR 38 Ukraine
GBR 39 United Kingdom
VAT 40 Vatican City
RUS 41 Russia
MNE 42 Montenegro
ISL 43 Iceland
TUR 44 Turkey

UWAGA - przed kasowaniem proszę sprawdzić rozmiar dysku StorageCard4 - podobno występują nawigacje z większymi dyskami i kasowanie plików jest niepotrzebne.


Co do punktu 8:
Resetu navi można dokonać bez wyjmowania bezpiecznika:
Sekwencja resetu jest następująca:
- wcisnąć i przytrzymać przycisk wyłączenia stacji ("radia" lub "nawigacji" jak kto woli);
- przy wciśniętym ww. przycisku nacisnąć i przytrzymać przycisk "eject" (ten od wysuwania płyty CD);
trzymać wciśnięty przycisk "eject" i puściść przycisk włączenia/wyłączenia stacji;
- przy cały czas wciśniętym przycisku "eject" jeszcze raz wcisnąć przycisk włączenia/wyłączenia stacji i kiedy jest on wciśnięty (razem z "eject") przekręcić tą gałkę (przycisk) włączenia/wyłączenia w lewo (jakieś pół obrotu wystarczy) i wtedy puścić oba przyciski.
Stacja się resetuje i uruchamia jak po odłączeniu zasilania.


UWAGA: wszystkie te informacje wyciągnąłem z forum hyundai, z róznych miejsc wątku, który linkowałem. Jeszcze nie sprawdzałem u siebie jak to działa. Dopiero ściągam soft i mapę 313!!!!! Tak więc proszę o info od osób, które już to ewentualnie robiły :friends:
Ostatnio zmieniony środa, 8 kwietnia 2015, 12:39 przez Maciej, łącznie zmieniany 5 razy.

Awatar użytkownika
miro
wiem wszystko
wiem wszystko
Posty: 2461
Wiek: 54
Rejestracja: wtorek, 20 maja 2014, 09:23
Skąd jesteś: Bestwina
Silnik: 2.5 CRDi (140KM)
Skrzynia: A/T
Napęd: 4 WD AUTO
Rok: 2003
Kolor: Srebro
Przebieg (km.): 200000
Has thanked: 2 times
Been thanked: 6 times
Kontaktowanie:

Re: Nawigacja fabryzczna Sorento XL 2010

#4 Postautor: miro » środa, 8 kwietnia 2015, 11:54

Jeśli dobrze czytam, punkt 1, to są tylko same mapy, a gdzie update softu ?
Jak coś mam mapy 2015 pod GPS Navigon-a, tylko czy są kompatybilne - nie wiem.

Maciej
moja ranga
moja ranga
Posty: 153
Rejestracja: sobota, 20 grudnia 2014, 16:25
Skąd jesteś: Warszawa
Wersja Kia Sorento: Kia Sorento II
Silnik: 2.2 CRDi 4WD (197 KM) Sorento2
Skrzynia: A/T
Napęd: 4 WD AUTO
Rok: 2011
Kolor: Dyskretny
Przebieg (km.): 230000
Inny Samochód: na baterię ;)
Has thanked: 15 times
Been thanked: 6 times
Kontaktowanie:

Re: Nawigacja fabryzczna Sorento XL 2010

#5 Postautor: Maciej » środa, 8 kwietnia 2015, 12:14

Zgadza się miro - zakup map u oficjalnego dostawcy tez musi być poprzedzony updatem softu w aucie. Na takich samych zasadach jak opisałem wyżej. Jeśli chodzi o soft to instrukcja, plik i linki sa od oficjalnego dostawcy.

Maciej
moja ranga
moja ranga
Posty: 153
Rejestracja: sobota, 20 grudnia 2014, 16:25
Skąd jesteś: Warszawa
Wersja Kia Sorento: Kia Sorento II
Silnik: 2.2 CRDi 4WD (197 KM) Sorento2
Skrzynia: A/T
Napęd: 4 WD AUTO
Rok: 2011
Kolor: Dyskretny
Przebieg (km.): 230000
Inny Samochód: na baterię ;)
Has thanked: 15 times
Been thanked: 6 times
Kontaktowanie:

Re: Nawigacja fabryzczna Sorento XL 2010

#6 Postautor: Maciej » środa, 8 kwietnia 2015, 14:27

Wybaczcie za posta pod postem, ale właśnie wróciłem z auta. Udało mi się (nie bez problemów) zaktualizować wersję softu z 6.8.B na 7.5.8. Oczywiście od razu zaktualizowały się wersje: firmware i bluetootha. Szczegóły na załączonych fotkach.

Zrobiłem dokładnie tak jak podawałem w poście wyżej. Nowy soft na pendrive, pendrive do portu USB auta i potem zgodnie z wyświetlanymi instrukcjami. Za pierwszym podejściem skończyło się komunikatem "cannot open file (12)". Spróbowałem znowu - ten sam błąd. Napisałem nawet maila do oficjalnego supportu, ale wcześniej sam rozwiązałem problem :happy1:

Pomogła wymiana pendrive na inny - choć poprzedni jest sprawny. Nie wiem od czego to zależy, ale bierzcie to pod uwagę robiąc update.

Sama aktualizacja trwa tak jak piszą ok. 20-30 minut. Robiłem na włączonym silniku.

Fotki słabej jakości bo pod słońce w dzień - wybaczcie :(

Następnym krokiem będzie próba aktualizacji mapy - ale pewnie dopiero w niedzielę bo trwa to ok. godziny podobno :lol:
Załączniki
update 001.JPG
update 002.JPG
update 003.JPG
update 004.JPG
update 005.JPG
update 006.JPG
update 008.JPG
update 009.JPG

Awatar użytkownika
Admin
Główny
Główny
Posty: 8992
Rejestracja: środa, 3 marca 2010, 23:22
Skąd jesteś: Warszawa
Wersja Kia Sorento: Kia Sorento I
Silnik: 2.5 CRDi (140KM)
Skrzynia: A/T-TIPTRONIC
Napęd: 4 WD AUTO
Rok: 2005
Kolor: Niebieski
Twoje poprzednie Sorento: 2.5 CRDI (140KM) 2003EX M/T Złoty
Has thanked: 2 times
Been thanked: 48 times
Kontaktowanie:

Re: Nawigacja fabryzczna Sorento XL 2010

#7 Postautor: Admin » środa, 8 kwietnia 2015, 14:53

Jeśli chodzi o pendrive to ważny może być sposób formatowania.
Zależy czy FAT, FAT32 lub NTFS , czasem urządzenia wymagają aby format odbył się przez to urządzenie.
Pliki większe niż 4GB potrzebują formatu exFAT ale podejrzewam , że aktualizacja nie zajmuje tyle ( co innego mapy)
Kia Sorento EX 2.5 CRDI 2003r. złoty, manual Obrazek
Kia Sorento EX 2.5 CRDI 2005r. niebieski, automat tiptronic Obrazek

Obrazek

tompor
awansowałem na
awansowałem na
Posty: 41
Rejestracja: piątek, 5 kwietnia 2013, 14:54
Skąd jesteś: Wrocław
Wersja Kia Sorento: Kia Sorento III
Silnik: 2.0 CRDI (185KM) Sorento3
Skrzynia: A/T
Napęd: 4 WD
Rok: 2019
Kolor: BLUE
Twoje poprzednie Sorento: KIA Sorento II 2.2 CRDi (197 KM) A/T 4WD, 2012, GLITTERING METAL.
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time
Kontaktowanie:

Re: Nawigacja fabryzczna Sorento XL 2010

#8 Postautor: tompor » poniedziałek, 13 kwietnia 2015, 17:39

No i działa !!!
1. Zaktualizowałem Firmware z 7.1 do 7.5.8 - ok. 20 min
2. Wgrałem mapy zgodnie z opisem Macieja, forum Hundai i forum GPSUneground http://gpsunderground.com/forum/kia/203 ... -maps.html czas to ok 30-40 min
3. Sukces :)

Jeżeli chodzi o inne programy to można uruchomić wykorzystując WolfNCU i MortScript(opis z włoskiego forum). Uruchomiłem odtwarzacz mp3, player (filmy w formacie avi), pokaz slaidów. Innej nawigacji nie udało mi się uruchomić. Nasze urządzenie jest na procesorze MIPS i program musi być skompilowany pod ten procesor. Znalazłem jakieś iGO 8.xxx, niby odpala ale wywraca się na ekranie startowym (może coś z licencjami). Program 7ways uruchamia się , ale nie może nawiązać współpracy z GPS. Podobno są nietypowe prędkości GPS (włoski język trudna język). Podobno można uruchomić Navitel'a, ale nie udało mi się znaleźć.
AutoMapa (wysłałem zapytanie do Aquartu) nie obsługuje procesora MIPS. Zapytanie do Sygic - nie przygotowują kompilacji dla indywidualnych klientów. Może macie jakieś pomysły.



Edit: Metoda WolfNCU jest bezinwazyjna, wkładamy pena do USB i odpala się nakładka, można zaprojektować własne menu, uruchamiać programy itd. Po wyjęciu pen'a system powraca do stanu fabrycznego. Teraz tylko znaleźć jakąś dobrą nawigację.
włoskie forum popatrzcie na video http://sportage2011.altervista.org/view ... f=7&t=3817

Giza

Re: Nawigacja fabryzczna Sorento XL 2010

#9 Postautor: Giza » poniedziałek, 13 kwietnia 2015, 18:39

Ja walczę ze swoja od początku jak ją mam. Jako że mam wersję USA nie mam nawet oficjalnego upgrade map na Europę. Navi mimo podobnego wyglądu jest inna. Udało mi się wejść do Win wyłączyć proces navi (jest to również konieczne w wersji EU albowiem proces navi (u mnie nazewa sie xmanavi) cały czas zajmuje port GPS i nie ma szans na nawiązanie połączenia innym programem do navi.) Udało mi się uruchomić alternatywna darmową navi - Navigator Free. Niestety mimo połączenia z GPS nie odbiera pozycji. Problemem okazał się protokół danych GPS w fabrycznej navi który jest wysoce nietypowy i nazywa się HIPPO. Jak na razie znalazłem tylko 1 program alternatywny go obsługujący - IGo. Nie robiłem jeszcze prób odpalenia.
Próbowałem uruchomić WolfNCU ale bez powodzenia. Może jakaś instrukcja jak to zrobić? U mnie NIC nie daje uruchomić się z pendrive muszę przekopiować na dysk wewnętrzny i dopiero uruchamiać.

tompor
awansowałem na
awansowałem na
Posty: 41
Rejestracja: piątek, 5 kwietnia 2013, 14:54
Skąd jesteś: Wrocław
Wersja Kia Sorento: Kia Sorento III
Silnik: 2.0 CRDI (185KM) Sorento3
Skrzynia: A/T
Napęd: 4 WD
Rok: 2019
Kolor: BLUE
Twoje poprzednie Sorento: KIA Sorento II 2.2 CRDi (197 KM) A/T 4WD, 2012, GLITTERING METAL.
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time
Kontaktowanie:

Re: Nawigacja fabryzczna Sorento XL 2010

#10 Postautor: tompor » poniedziałek, 13 kwietnia 2015, 20:09

Mam na penie przygotowanego wolfa z nazwami plików uruchamialnych jak dla aktualizacji firmware. Po włożeniu automatycznie startuje. Pliki to: Aberaham.exe

anzelmtest
jestem
jestem
Posty: 6
Rejestracja: wtorek, 1 września 2015, 17:41
Skąd jesteś: Warszawa
Rok: 2015
Inny Samochód: GAZ 69AM
Kontaktowanie:

Re: Nawigacja fabryzczna Sorento XL 2010

#11 Postautor: anzelmtest » wtorek, 1 września 2015, 19:28

witam
czy powyższy sposób dotyczy również navi z sorento 2015r?
w zał foto mojej wersji softu itp. wygląd różni się od powyższej opisanego.

jeśli nie pasuje to czy jest możliwość dodania innych POI i zaktualizowania map itp

z góry dzięki za pomoc
Załączniki
DSC_0306.JPG
DSC_0306.JPG (30.04 KiB) Przejrzano 3812 razy

Maciej
moja ranga
moja ranga
Posty: 153
Rejestracja: sobota, 20 grudnia 2014, 16:25
Skąd jesteś: Warszawa
Wersja Kia Sorento: Kia Sorento II
Silnik: 2.2 CRDi 4WD (197 KM) Sorento2
Skrzynia: A/T
Napęd: 4 WD AUTO
Rok: 2011
Kolor: Dyskretny
Przebieg (km.): 230000
Inny Samochód: na baterię ;)
Has thanked: 15 times
Been thanked: 6 times
Kontaktowanie:

Re: Nawigacja fabryczna Sorento XL 2010

#12 Postautor: Maciej » czwartek, 3 września 2015, 11:58

Kolego anzelmtest - a czy KIA z Twojego rocznika nie ma darmowej aktualizacji navi przez ASO w okresie gwarancji? Dopytywałeś o to?

Mi się coś takiego obiło o uszy jak pytałem o bezpłatny update do swojej.

anzelmtest
jestem
jestem
Posty: 6
Rejestracja: wtorek, 1 września 2015, 17:41
Skąd jesteś: Warszawa
Rok: 2015
Inny Samochód: GAZ 69AM
Kontaktowanie:

Re: Nawigacja fabryczna Sorento XL 2010

#13 Postautor: anzelmtest » wtorek, 8 września 2015, 20:24

witam
dowiedziałem się że mam darmowe aktualizacje map :)
ale pytanie czy mogę np dodać sobie jakieś nowe POI itp

tompor
awansowałem na
awansowałem na
Posty: 41
Rejestracja: piątek, 5 kwietnia 2013, 14:54
Skąd jesteś: Wrocław
Wersja Kia Sorento: Kia Sorento III
Silnik: 2.0 CRDI (185KM) Sorento3
Skrzynia: A/T
Napęd: 4 WD
Rok: 2019
Kolor: BLUE
Twoje poprzednie Sorento: KIA Sorento II 2.2 CRDi (197 KM) A/T 4WD, 2012, GLITTERING METAL.
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time
Kontaktowanie:

Re: Nawigacja fabryczna Sorento XL 2010

#14 Postautor: tompor » piątek, 5 lutego 2016, 14:35

Mam Firmware 7.5.8. Jak uaktualnić kontakty z telefonu? Poprzednio odbywało się to automatycznie (pytanie o aktualizację). Teraz nie wiem jak to zrobić, spis ostatnich połączeń aktualizuje się bezproblemowo.

Maciej
moja ranga
moja ranga
Posty: 153
Rejestracja: sobota, 20 grudnia 2014, 16:25
Skąd jesteś: Warszawa
Wersja Kia Sorento: Kia Sorento II
Silnik: 2.2 CRDi 4WD (197 KM) Sorento2
Skrzynia: A/T
Napęd: 4 WD AUTO
Rok: 2011
Kolor: Dyskretny
Przebieg (km.): 230000
Inny Samochód: na baterię ;)
Has thanked: 15 times
Been thanked: 6 times
Kontaktowanie:

Re: Nawigacja fabryczna Sorento XL 2010

#15 Postautor: Maciej » piątek, 17 czerwca 2016, 06:50

Jakby co to na takich samych zasadach jak opisałem wcześniej jest już dostępna mapa 115E7AA (stan niby maj 2016).

https://drive.google.com/file/d/0B3M0q- ... Jqb1U/view

https://yadi.sk/d/xKVf6XCEs9Yqs

Użytkownicy, którzy robią aktualizację w ASO donoszą, że wgrywany jest też nowy soft 7.6.5.

Jednak tego softu jeszcze nie ma na stronie http://kia.navigation.com/cms/page.soft ... iaEMEA/GBP

Ja jestem po aktualizacji mapek. Nie umiem jednak stwierdzić na ile są zaktualizowane na maj 2016 - za mało jeżdżę poza stolicę.


Wróć do „Car Audio, nawigacje fabryczne Sorento II”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości