Jak duży zbiornik paliwa ma Sorento III 2.0 crdi

Moderator: Moderator

Wiadomość
Autor
jender
moja ranga
moja ranga
Posty: 120
Rejestracja: niedziela, 16 maja 2021, 10:28
Skąd jesteś: Wrocław
Wersja Kia Sorento: Kia Sorento III
Silnik: 2.0 CRDI (185KM) Sorento3
Skrzynia: A/T
Napęd: 4 WD AUTO
Rok: 2017
Kolor: Pearl Black
Przebieg (km.): 150000
Has thanked: 15 times
Been thanked: 3 times
Kontaktowanie:

Jak duży zbiornik paliwa ma Sorento III 2.0 crdi

#1 Postautor: jender » poniedziałek, 3 kwietnia 2023, 10:20

Witajcie,

Pytanie do Was następujące. Ile wchodzi Wam paliwa do Sorento III 2.0 Crdi?? Z instrukcji wynika, że bak ma pojemność 71 l. Mi najwiecej ile udało się wlać do pierwszego odbicia to 64,2 l. To było pierwsze tankowanie zaraz po zakupie kiedy komp. szacował zasięg na ok 15 km. W pozostałych przypadkach kiedy zbliżyłem się do rezerwy ew. już się zapaliła wchodziło od ok 58 do 62 l. Licząc średnie spalanie na poziomie 8 l/100 km wychodzi, że w zbiorniku powinno zostać ok 4 l. Dodając do tego to co zatankowałem wychodzi, że pojemność użyteczna zbiornika paliwa w moim aucie ma ok 65 l. A więc o ok 6 l mniej niż deklaruje producent. Jeździłem tak od dwóch lat odkąd mam samochód i muszę przyznać że trochę mnie to wkurzało, że jest taka różnica w tym co mam a tym co deklaruje producent zwłaszcza, że oznaczało to średni zasięg na poziomie ok 770 km. Kupując auto liczyłem na więcej zwłaszcza, że poprzednie auta bez większych problemów miały zasięgi na poziomie 900-950 km. Niemniej jednak założyłem, że ten typ tak ma. Aż do ostatniego czasu kiedy 1) spotkałem na stacji takie samo Sorento jak mam i właściciel twierdził, że u niego do baku do pierwszego odbicia wchodzi przy granicy rezerwy ok 66-67 l więc dodając te kilka litrów z rezerwy wychodzi, że u niego bak rzeczywiście przyjmuje te ok 71 l; 2) tankowałem służbówkę (VW t-roc 1.6 TDI) i zdażyło mi się, że pierwsze odbicie pistoletu było o ok 5-6 l zanim normalnie odbijał. Za pierwszym razem to zignorowałem i po odpaleniu auta okazało się, że wskazówka poziomu paliwa pokazuje jakieś 85-90%. Przy następnym tankowaniu znowu odbiło szybciej niż przewidywałem więc zacząłem dolewać na siłę. Weszło jeszcze z 5 l i było zatankowane prawie pod korek. Przy kolejnych tankowaniach wchodziło już tyle paliwa ile się mniej więcej spodziewałem, że wejdzie.

Zastanawiałem się co mogło być tego przyczyną i doszedłem do wniosku, że zbiornik musiał się jakoś zapowietrzyć. Te wszystkie „kontrolne” tankowania były robione przy tym samym dystrybutorze. Stacja benzynowa jest na płaskim podłożu.

Wczoraj zrobiłem więc test w Sorento. Pierwsze odbicie miałem przy 51,91 l. Zasięg wg kompa był jeszcze na ok 130-140 km. Średnie spalanie wg kompa było 7,5 l, z tankowania (do pierwszego odbicia) wyszło 8,1 l/100 km. W baku powinno wiec być ok 10,5-11,4 l paliwa. Dolałem więc paliwa pod korek i ostatecznie weszło 63,29 l, a więc o 11,38 l więcej :jaw: dodając do tego ilość paliwa jaka powinna być w zbiorniku wychodzi, że układ paliwowy pomieścił ok 73,8 l - 74,6 l. Udało mi się więc wreszcie osiągnąć wartości zbliżone do tych które deklaruje producent. Wiadomo, że kilka dodatkowych litrów jest zawsze w układzie paliwowym. Po takim obfitym tankowaniu wskazówka poziomu paliwa była nad kreską oznaczającą pełen zbiornik. Normalnie po tankowaniu do pierwszego odbicia jest równo z pierwszą kreską. Wskaźnik zaczyna mi opadać po przejechaniu ok 70-80 km od tankowania. Teraz po przejechaniu ok 260 km i spalaniu wg kompa ok 6,8 l/100 km wskaźnik też bardzo powoli opadał ale nadal jest nad pierwszą kreską. Zasięg jest jeszcze szacowany na ok 720 km. Łącznie więc powinien być ok 950-980 km. Zakładając, że komp zaniża spalanie o ok 0,5 l/100 km wychodzi, że zbiornik rzeczywiście ma te Ok 71 l pojemności.

W tym miejscu prosiłbym o Wasze komentarze, ile litrów wchodzi mniej więcej do Waszych Sorento? Pytanie bonusowe, czy da się sprawdzić czy zbiornik paliwa jest zapowietrzony?, jak go odpowietrzyć i co zrobić żeby się nie zapowietrzał?

jacek2
teraz jestem
teraz jestem
Posty: 591
Wiek: 56
Rejestracja: poniedziałek, 7 marca 2011, 10:36
Skąd jesteś: Kłodzko
Silnik: 2.5 CRDi (140KM)
Skrzynia: M/T
Napęd: 4 WD AUTO
Rok: 2005
Kolor: czarny
Przebieg (km.): 90
Inny Samochód: hyundai ix 35
Been thanked: 5 times
Kontaktowanie:

Re: Jak duży zbiornik paliwa ma Sorento III 2.0 crdi

#2 Postautor: jacek2 » wtorek, 4 kwietnia 2023, 08:21

W tym miejscu prosiłbym o Wasze komentarze, ile litrów wchodzi mniej więcej do Waszych Sorento? Pytanie bonusowe, czy da się sprawdzić czy zbiornik paliwa jest zapowietrzony?, jak go odpowietrzyć i co zrobić żeby się nie zapowietrzał?
Na górę


Przy tankowaniu- szczególnie oleju napędowego paliwo zawsze się bardzo pieni. Nigdy nie uda się nalać do pełna spienionego paliwa. Po odbiciu pistoletu należy chwile odczekać aż paliwo nie będzie spienione i ponownie dotankować. Można tak zrobić kilka razy, wtedy jest pewność że zatankujesz maxymalna ilość paliwa. Tylko że dotanowanie max, prawie pod korek, może być szkodliwe dla systemów odprowadzania par paliwa ze zbiornika. Musisz zapoznać się z instrukcją auta, czy można tak pod korek tankować.
Odpowiadając na twoje pytania: zbiornik nigdy nie jest zapowietrzony, jeśli ma ograniczoną pojemność przy tankowaniu, to tylko przez spienione palio, które się pieni tylko w momencie wlewania do zbiornika... zbiornika się nie odpowietrza ponieważ on się samoistnie nie zapowietrzy..... to tyle w temacie...
pozdrawiam: były czołgista :beer:
------JK, 2,5 CRDI 4x4 2005r

toma86
awansowałem na
awansowałem na
Posty: 75
Rejestracja: poniedziałek, 3 października 2022, 13:08
Skąd jesteś: Niepołomice
Wersja Kia Sorento: Kia Sorento III
Silnik: 2.0 CRDI (185KM) Sorento3
Skrzynia: Automatyczna
Napęd: AWD
Rok: 2017
Kolor: Bordowy
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time
Kontaktowanie:

Re: Jak duży zbiornik paliwa ma Sorento III 2.0 crdi

#3 Postautor: toma86 » niedziela, 30 kwietnia 2023, 13:11

U mnie tankuje do pierwszego odbicia i wskazówka jest zawsze wyższej ponad skalą. Nigdy nie zwracałem na to uwagi ale najwięcej zatankowałem 65l jak zapaliła się rezerwa


Wróć do „Pytania i odpowiedzi Sorento III”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości