Znaczny ubytek oleju silnikowego, jak znaleźć przyczynę?

Naprawa, regulacja, usterki, porady, spostrzeżenia. Również układ chłodzenia i wydechowy

Moderator: Moderator

Wiadomość
Autor
Kojot6510
moja ranga
moja ranga
Posty: 106
Rejestracja: czwartek, 23 lutego 2017, 17:44
Skąd jesteś: Knurów
Silnik: 3.5 i V6 (195KM)
Skrzynia: A/T-TIPTRONIC
Napęd: 4 WD AUTO
Rok: 2004
Kolor: Czarny
Been thanked: 1 time
Kontaktowanie:

Re: Znaczny ubytek oleju silnikowego, jak znaleźć przyczynę?

#121 Postautor: Kojot6510 » wtorek, 2 stycznia 2018, 12:29

Masz 100% racji w tym co napisałeś,tak zwyczajnie mi Cię szkoda bo nie znamy się osobiście ale z Twoich różnych wypowiedzi wnioskuję ze jesteś w porządku gość.Tym bardziej człowieka jakiś nerw bierze bo nie powinny takie rzeczy się dziać i uchodzić płazem tym bardziej na forum gdzie jeden drugiemu sprzedaje auto i myśli ze co to nie wyjdzie ? ehhhh żałosne to i słabe zwyczajnie :palm: .Jak by miał tu przepraszam za wyrażenie choć trochę "jaj" to by się kontaktował i częściowo partycypował w kosztach i to było by jakieś wyjście z twarzą,a nie wrzucanie posta w stylu "u mnie się nic nie działo i jesteśmy w kontakcie" no i? co z tego wynika.Jak to nie problem to możesz zdradzić jaki to koszt :think: ? ew na prv.

Awatar użytkownika
sztaba
MODERATOR
MODERATOR
Posty: 1895
Wiek: 44
Rejestracja: czwartek, 7 stycznia 2016, 16:57
Skąd jesteś: Suwałki
Silnik: 3.3 V6 (248)LPG
Skrzynia: A/T-TIPTRONIC
Napęd: 4 WD AUTO
Rok: 2007
Kolor: EB
Inny Samochód: zmota
Twoje poprzednie Sorento: 2,5 crdi 2003 r
Has thanked: 2 times
Been thanked: 25 times
Kontaktowanie:

Re: Znaczny ubytek oleju silnikowego, jak znaleźć przyczynę?

#122 Postautor: sztaba » wtorek, 2 stycznia 2018, 13:11

Kiprak,tak czytam i nie wierzę, że Pipper zrobił taki wałek.Trzeba mu przyznać, że gadane to on ma,ale uczciwości zero. Uczciwość w jego zawodzie to podstawa, no ale widocznie tak nie jest.Pipper jak byś miał jaja,a nie tylko gadane to byś się chociaż dorzucił chłopakowi na remont.
K up
I nne
A uto

Radość z jazdy zaczyna się tam,gdzie kończy się ekonomia :tup:

Awatar użytkownika
Pipper
moje konto
moje konto
Posty: 213
Wiek: 39
Rejestracja: środa, 22 lipca 2015, 06:16
Skąd jesteś: okolice Sulejowa
Wersja Kia Sorento: Kia Sorento I
Silnik: 3.3 V6 (248)LPG
Skrzynia: A/T-TIPTRONIC
Napęd: 4 WD AUTO
Rok: 2008
Kolor: czarny
Przebieg (km.): 163000
Inny Samochód: CRV2/CRV3
Twoje poprzednie Sorento: 2003r. 2.4 16v z lpg i 4WD Auto.
Było fajne...
Has thanked: 26 times
Been thanked: 6 times
Kontaktowanie:

Re: Znaczny ubytek oleju silnikowego, jak znaleźć przyczynę?

#123 Postautor: Pipper » wtorek, 2 stycznia 2018, 22:37

sztaba pisze:Kiprak,tak czytam i nie wierzę, że Pipper zrobił taki wałek.Trzeba mu przyznać, że gadane to on ma,ale uczciwości zero. Uczciwość w jego zawodzie to podstawa, no ale widocznie tak nie jest.Pipper jak byś miał jaja,a nie tylko gadane to byś się chociaż dorzucił chłopakowi na remont.


Witaj Marku!

Pierwsze moje pytanie o zużycie oleju w silniku Sorento skierowałem, po lekturze tego forum, do Orła. Po privach to był 1,2,4 maja 2016r.
Wcześniej nie miałem pojazdu marki Kia, Były Fiaty i Renault.
Dostałem konkretną poradę, żeby zastosować konkretny środek.
Po zastosowaniu tego środka zużycie oleju spadło do 0,2l na 1000km.
Kolejna wymiana oleju nie spowodowała zmiany w zużyciu oleju, zostało 0,2l na 1000km.
Przy sprzedaży stan ten był utrzymany w dalszym ciągu.
Kiprak ze znajomym prześwietlili pojazd na wskroś, jazda próbna na asfalcie i w terenie również się odbyła, sprawdzone wszystko zostało.
Wszystko o czym wiedziałem, przekazałem nabywcy.

Co do finansów, przy sprzedaży Kiprak wynegocjował konkretną cenę , była do negocjacji, więc spoko,
do pojazdu drugi komplet kół na ori felgach, sprzęt audio i wszystko co było do pojazdu u mnie w garażu, kurcze, nawet komplet filtrów na kolejną wymianę :/
Gdybym wiedział, że taka sytuacja z pojazdem zaistnieje, nie sprzedawałbym.
Więc jeżeli uważasz, że powinienem mieć bana, jak to napisałeś w innym poście, to decyzję zostawiam Wam, droga Administracjo.
Do what you like. :rolley:

Awatar użytkownika
Vilmos
moje konto
moje konto
Posty: 244
Wiek: 48
Rejestracja: poniedziałek, 2 października 2017, 22:57
Skąd jesteś: ELA
Wersja Kia Sorento: Kia Sorento I
Silnik: 2.5 CRDi (140KM)
Skrzynia: M/T
Napęd: 4 WD AUTO
Rok: 2003
Kolor: Srebrny
Przebieg (km.): 416000
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times
Kontaktowanie:

Re: Znaczny ubytek oleju silnikowego, jak znaleźć przyczynę?

#124 Postautor: Vilmos » wtorek, 2 stycznia 2018, 23:15

Pipper nie jest ważne czy Kiprak auto prześwietlił ale czy Ty powiedziałeś mu lub napisałeś w ogłoszeniu o sprzedaży, że ubywa olej. Jeśli powiedziałeś albo było napisane w ogłoszeniu to OK jesteś rozgrzeszony ale jeśli nie powiedziałeś albo nie było takiej informacji w ogłoszeniu to jest to wada ukryta i co do zasady kupujący Kiprak ma prawo aby żądać obniżenia ceny o koszt naprawy lub nawet odkupienia auta. Polecam lekturę kodeks cywilny art od 556 do 576.
Vilmos

kiprak
moje konto
moje konto
Posty: 246
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2017, 20:35
Skąd jesteś: Poznań
Silnik: 2.4 i 16V (139KM)
Skrzynia: M/T
Napęd: 4 WD AUTO
Rok: 2003
Kolor: EB/V9
Przebieg (km.): 288500
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times
Kontaktowanie:

Re: Znaczny ubytek oleju silnikowego, jak znaleźć przyczynę?

#125 Postautor: kiprak » środa, 3 stycznia 2018, 01:09

Pozwolę sobie pokrótce przypomnieć, jak wyglądał dzień zakupu auta, korespondencja przed zakupem i ujawnienie się problemu, który jest przedmiotem niniejszego tematu. Zarówno dzień zakupu, jak i ujawnienia się problemu pamiętam doskonale. Są to silne emocje, które na dobre zostają w pamięci.
Auto zakupione dnia 24 lutego 2017 roku. Wystawione na sprzedaż w cenie 23.900 zł. Cena zakupu dla forumowiczów była niższa, Pipper poinformował mnie o tym podczas naszej rozmowy przed oględzinami pojazdu, telefoniczne, jak i w wiadomościach prywatnych poprzez forum.

Sporo rozmawialiśmy przed samym zakupem, jak najwięcej informacji próbowałem uzyskać jeszcze przed wyjazdem, co jest rzeczą oczywistą. Radziłem się innych użytkowników, prosiłem o opinię na temat właśnie tego modelu, co zresztą na forum było już poruszone. Jeszcze podczas naszej rozmowy telefonicznej umawiającej oględziny, Pipper (Szymon) poinformował mnie, że minimalna cena za auto to 22.000 zł. Kwota ta była dla mnie satysfakcjonująca z tego względu, że za wszelką cenę, wszystkimi znanymi mi środkami, próbowałem weryfikować ten pojazd, aby poznać jego historię, poprzednich właścicieli itp. Liczyłem, że uda się utargować cokolwiek na szczęśliwą podróż do domu, co zresztą nastąpiło, cena zakupu z umowy sprzedaży to kwota 21.800 zł. Tak jak Pipper wspomniał, otrzymałem wraz z samochodem drugi komplet kół, radio Alpine, filtr i olej silnikowy. Podczas samych oględzin, upewniłem się, że stan wnętrza pojazdu, jak i karoserii/podwozia jest dobry tzn. karoseria i rama nie były skorodowane, wnętrze czyste. Zależało mi na świetnej kondycji ramy, sprawnym silniku i poprawnie pracujących napędach. Podczas oględzin okazało się, że auto miało lakierowane kilka elementów więcej, niż wspominał Pipper - pomiar dobrej jakości czujnikiem lakieru. Pipper oznajmił, że znane mu były tylko 2 miejsca lakierowania, było ich więcej, ale uznane zostały przez towarzyszącego mi znajomego za naprawy powierzchowne, wynikłe np. z drobnych uszkodzeń, zarysowań. Wszystko to, pracę napędów, klimatyzację i inne podobne, byłem w stanie sprawdzić wraz ze znajomym. Zabrałem go z tego względu, aby pomógł mi na chłodno spojrzeć na auto, nie podejmować decyzji w wyniku emocji.

Nie byłem w stanie zweryfikować, czy auto "bierze olej". Na tamtą chwilę było to niemożliwe. Pipper zarówno podczas rozmowy telefonicznej przed zakupem, jak i podczas oględzin, nie wspominał o problemie ubytku oleju silnikowego. Nie było takiej wzmianki w ogłoszeniu. Pipper poinformował mnie o ubytku spod czujnika, który to problem usunął, a pozostały jedynie zabrudzenia oleju, które zresztą mój znajomy zauważył. To była jedyna kwestia dotycząca oleju, o której Pipper wspomniał.

Szymon, gdybym wiedział, że miał miejsce incydent ubytku oleju, że cokolwiek działo się niepokojącego, a Twoje działanie polegające na zastosowaniu "konkretnego środka" zużycie to zmniejszyło, nie podjąłbym decyzji o zakupie. Wiele o tym modelu czytałem, o tej wersji silnika również. Wspominałeś o pomyśle na redukcję zużycia oleju w postaci zastosowania środka - ceramizera, ale miało to miejsce po zakupie, po diagnozie ubytku oleju i oparte było na doświadczeniach Twojego znajomego, który posiadał Hyundai Santa Fe 1 generacji.

Olej po zakupie auta wymieniłem z początkiem marca 2017 roku, jak wspominałem, filtr wraz z bańką oleju otrzymałem od Pippera. 21 kwietnia zamieściłem na forum post, w którym zaobserwowałem znaczny ubytek oleju w aucie. Dodam tylko, że zastosowałem dokładnie ten olej, który otrzymałem od Pippera. Nic nie modyfikowałem, nie stosowałem żadnych innych środków. Ubytek tego dnia, który zresztą doskonale pamiętam, okazał się rzędu 2,5 litra. Spalanie oleju nie zmniejszyło się, aż do dnia dzisiejszego. Jest dokładnie tak duże, jak w dniu, w którym zaobserwowałem problem.

Będąc na miejscu podczas oględzin, starałem się zweryfikować wszystko to, co mogłem. Byłem szczęśliwy, że prawdopodobnie stanę się posiadaczem wymarzonego auta, które nie dość, że pochodzi od forumowicza, jest w dobrym stanie blacharskim i ma sprawne napędy. Tylko z tego względu, skłonny byłem zapłacić ustaloną kwotę, która była mimo wszystko wyższa, niż ceny innych Sorento w tym okresie. Po wielu dyskusjach z użytkownikami tego konkretnego silnika, po zapoznaniu się z obszernym materiałem zamieszczonym na forum wiem, że jest możliwość powstrzymania ubytku oleju - remont jednostki napędowej. Tylko takie działanie jest w stanie wyeliminować problem, pod warunkiem, że wykonane rzetelnie i zgodnie ze sztuką, kompleksowo. Próby ratowania sytuacji "konkretnym środkiem" miałyby sens przy dużo, dużo niższym przebiegu. W tym wypadku, nic to nie zmieni. Koszt usunięcia usterki nie jest niski, wręcz odwrotnie, wysoki. Mając świadomość takiego problemu, można by podjąć próbę negocjacji ceny zakupu auta, ale kwota musiałaby być rzeczywiście znaczna, aby usterkę po zakupie usunąć. Przynajmniej jedna z osób na forum, jak nie więcej, zakupiła Sorento z tym silnikiem i świadoma była problemu ubytku oleju, ale za dużo niższą kwotę, aby późniejszy pakiet startowy, zwiększony o wynegocjowany upust, pokrył remont jednostki napędowej.

Moim celem nie jest wywołanie kłótni na forum, pogorszenie lub zerwanie wzajemnej relacji będących tu forumowiczów. Opisuję jedynie to, co mnie spotkało, z czym mam nadal problem i szukam jego rozwiązania. Lubię grać w otwarte karty. Jest mi zwyczajnie przykro, choć mimo wszystko staram się cieszyć z auta, że spotkała mnie opisana tutaj historia. Doskonale wiem, że to tylko kwestia czasu, kiedy remont silnika stanie się wręcz konieczny. Jest rodzina, małe dziecko, codzienny dojazd do pracy, obowiązki. Jeśli wada silnika może w konsekwencji zatrzymać auto, byłoby to na dzień dzisiejszy ogromnym problemem, już jest, ale doskonale wiem, że może być gorzej.

Awatar użytkownika
Pipper
moje konto
moje konto
Posty: 213
Wiek: 39
Rejestracja: środa, 22 lipca 2015, 06:16
Skąd jesteś: okolice Sulejowa
Wersja Kia Sorento: Kia Sorento I
Silnik: 3.3 V6 (248)LPG
Skrzynia: A/T-TIPTRONIC
Napęd: 4 WD AUTO
Rok: 2008
Kolor: czarny
Przebieg (km.): 163000
Inny Samochód: CRV2/CRV3
Twoje poprzednie Sorento: 2003r. 2.4 16v z lpg i 4WD Auto.
Było fajne...
Has thanked: 26 times
Been thanked: 6 times
Kontaktowanie:

Re: Znaczny ubytek oleju silnikowego, jak znaleźć przyczynę?

#126 Postautor: Pipper » środa, 3 stycznia 2018, 06:53

Vilmos pisze:Pipper nie jest ważne czy Kiprak auto prześwietlił ale czy Ty powiedziałeś mu lub napisałeś w ogłoszeniu o sprzedaży, że ubywa olej. Jeśli powiedziałeś albo było napisane w ogłoszeniu to OK jesteś rozgrzeszony ale jeśli nie powiedziałeś albo nie było takiej informacji w ogłoszeniu to jest to wada ukryta i co do zasady kupujący Kiprak ma prawo aby żądać obniżenia ceny o koszt naprawy lub nawet odkupienia auta. Polecam lekturę kodeks cywilny art od 556 do 576.

Podczas mojego użytkowania pojazdu zużycie oleju było na poziomie, który napisałem zarówno na forum, jak i podałem w rozmowie z Kubą (kiprakiem).
Czyli od kontaktu z Orłem i zastosowaniu się do jego porad około 0,2l na 1000km.
Miałem od Kuby też informację, czego on potrzebuje i oczekuje od pojazdu i jaka jest sytuacja, więc nie pchałbym człowieka na minę :(
Kurcze, na prawdę nie jestem wróżką i nie wiem co mogło się stać w pojeździe, który nie był nowy, ani nie miał znikomego przebiegu :/
Sam nie jestem mechanikiem, żadnych niepokojących objawów, poza tymi wyciekami, które widziałem pod maską nie widziałem.
Pojazd serwisowałem na bieżąco, a to, że wyszła usterka, nie mogłem tego przewidzieć, ponieważ tak jak napisałem, wróżką nie jestem, a przesłanek nie miałem.
Pojazd nie dymił, skład spalin miałem badany na przeglądzie okresowym na przełomie lipca i sierpnia 2016r i nie było żadnych parametrów wskazujących na złą mieszankę, czy niesprawną pracę silnika, to było w opinii diagnosty ze stacji kontroli pojazdów.
Do what you like. :rolley:

Awatar użytkownika
Pipper
moje konto
moje konto
Posty: 213
Wiek: 39
Rejestracja: środa, 22 lipca 2015, 06:16
Skąd jesteś: okolice Sulejowa
Wersja Kia Sorento: Kia Sorento I
Silnik: 3.3 V6 (248)LPG
Skrzynia: A/T-TIPTRONIC
Napęd: 4 WD AUTO
Rok: 2008
Kolor: czarny
Przebieg (km.): 163000
Inny Samochód: CRV2/CRV3
Twoje poprzednie Sorento: 2003r. 2.4 16v z lpg i 4WD Auto.
Było fajne...
Has thanked: 26 times
Been thanked: 6 times
Kontaktowanie:

Re: Znaczny ubytek oleju silnikowego, jak znaleźć przyczynę?

#127 Postautor: Pipper » środa, 3 stycznia 2018, 07:04

Kuba, nasze kontakty tu na forum i również telefoniczne był częste, odpowiadałem Ci na wszelkie pytania, na które potrafiłem odpowiedzieć.
O oleju również poinformowałem Cię, o elementach blacharskich, które były lakierowane, oprócz tych w mojej wiedzy, mieliśmy info po badaniu czujnikiem podczas oględzin, niczego nie zatajałem. Pamiętam jaki wydruk historii pojazdu przywiozłeś, jeszcze od czasu Holandii, gdzie miał pierwszą rejestrację :)
Pamiętam w jakiej byłeś sytuacji i czego oczekiwałeś od pojazdu. Byłem pewien, że pojazd był wolny od wad. Ale tak jak napisałem, nie jestem wróżką i nie mogłem przewidzieć, że będzie się działo to, co opisałeś.
Kurcze sprzedawałem pojazd, który miał 13 lat i spory przebieg, bo ponad 250.000km. Nie miałem objawów, że coś może się wysypać :/
Tak jak napisałem w odpowiedzi wyżej, wszystkie serwisy robiłem na bieżąco, przegląd na SKP też nie budził jakichkolwiek podejrzeń, po przeglądzie zresztą byłem na zlocie w Szelmencie w 2016r, samochód bez zająknięcia pokonał trasę. Podczas użytkowania codziennego tylko wycieki spod uszczelki dekla zaworów i czujnika wzbudziły mój niepokój i je usunąłem. Reszta była ok. Dlatego cena w ogłoszeniu była zgodna ze stanem pojazdu z dnia sprzedaży, bo na prawdę włożyłem dużo środków, żeby mieć sprawny i niezardzewialy pojazd.
Do what you like. :rolley:

Awatar użytkownika
sztaba
MODERATOR
MODERATOR
Posty: 1895
Wiek: 44
Rejestracja: czwartek, 7 stycznia 2016, 16:57
Skąd jesteś: Suwałki
Silnik: 3.3 V6 (248)LPG
Skrzynia: A/T-TIPTRONIC
Napęd: 4 WD AUTO
Rok: 2007
Kolor: EB
Inny Samochód: zmota
Twoje poprzednie Sorento: 2,5 crdi 2003 r
Has thanked: 2 times
Been thanked: 25 times
Kontaktowanie:

Re: Znaczny ubytek oleju silnikowego, jak znaleźć przyczynę?

#128 Postautor: sztaba » środa, 3 stycznia 2018, 07:28

Pipper wysłałem Ci wiadomość. Zrobisz jak będziesz chciał.Na forum tak być nie może. Forum to nie miejsce na pozbywanie się aut z wadami.Tu mają być perełki, a nie trupy!
K up
I nne
A uto

Radość z jazdy zaczyna się tam,gdzie kończy się ekonomia :tup:

Bodzion
wiem wszystko
wiem wszystko
Posty: 2219
Rejestracja: niedziela, 22 sierpnia 2010, 21:01
Skąd jesteś: SBE
Silnik: 2.5 CRDi (140KM)
Skrzynia: A/T
Napęd: 4 WD AUTO
Rok: 2003
Kolor: srebrno - szary
Przebieg (km.): 135000
Inny Samochód: CBR 1100 XX
Has thanked: 17 times
Been thanked: 99 times
Kontaktowanie:

Re: Znaczny ubytek oleju silnikowego, jak znaleźć przyczynę?

#129 Postautor: Bodzion » środa, 3 stycznia 2018, 07:32

Tak czytam sobie ten wątek i może już czas napisać coś szczerze ?
Pipper. Doskonale wiedziałeś, że to auto zjada olej w masakrycznych ilościach.
To się nie dzieje z dnia na dzień. Nic nagle „nie strzeliło, nic się nie zepsuło”
To po prostu zużyty silnik. I musiałeś mieć tego świadomość. I ukryłeś to przed kupującym.
Reszta wątków (blacha itp) to nieistotny szum i „zagadywanie” tematu.
Sprawa idzie o to, że sprzedałeś samochód który zużywa ok. litr oleju na 1000 km.
Ja bym Ci oddał wraka na miejscu kupującego.

Kojot6510
moja ranga
moja ranga
Posty: 106
Rejestracja: czwartek, 23 lutego 2017, 17:44
Skąd jesteś: Knurów
Silnik: 3.5 i V6 (195KM)
Skrzynia: A/T-TIPTRONIC
Napęd: 4 WD AUTO
Rok: 2004
Kolor: Czarny
Been thanked: 1 time
Kontaktowanie:

Re: Znaczny ubytek oleju silnikowego, jak znaleźć przyczynę?

#130 Postautor: Kojot6510 » środa, 3 stycznia 2018, 15:06

Bodzion już to napisałem kilka postów wyżej a poniżej Sztaba też to potwierdził,cieszę się że też to piszesz bo może to jakoś wpłynie na decyzję Pipper'a.Sprzedałeś coś o czym doskonale wiedziałeś zastosowałeś jakiś "klajster" nie wiem czy z przepisu Orła czy coś zupełnie innego po kolejnej wymianie oleju silnik został ponownie z tego "klajstru" wypłukany i ponowiły się problemy ,wszystko to spadło na człowieka który Ci zaufał.Jak już pisałem słabe to i żenujące.Komu Ty chcesz wcisnąć bajkę o tym że przez uszczelkę z pod dekla i czujnik ubywało tyle oleju ?masz świadomość co było by pod autem? i nagle ustąpiło do 0,2 :happy2:.Tak jak pisałem ja i Sztaba jak byś był facetem powinieneś zrekompensować przynajmniej w jakiejś części naprawę tego silnika,a tłumaczenia tutaj o tym że sprzedałeś auto z przebiegiem ponad 250 tyś i nie mogłeś przewidzieć usterki no wybacz chłopie ale umówmy się co do jednego w 2 miesiące silnik nie wykończył się do takiego stopnia żeby brać aż tyle oleju.

Bodzion
wiem wszystko
wiem wszystko
Posty: 2219
Rejestracja: niedziela, 22 sierpnia 2010, 21:01
Skąd jesteś: SBE
Silnik: 2.5 CRDi (140KM)
Skrzynia: A/T
Napęd: 4 WD AUTO
Rok: 2003
Kolor: srebrno - szary
Przebieg (km.): 135000
Inny Samochód: CBR 1100 XX
Has thanked: 17 times
Been thanked: 99 times
Kontaktowanie:

Re: Znaczny ubytek oleju silnikowego, jak znaleźć przyczynę?

#131 Postautor: Bodzion » środa, 3 stycznia 2018, 15:41

A tak z innej beczki.
Wiemy już, że na 99% ten silnik to trup. Jeżeli jednak nie chcesz lub nie możesz oddać pojazdu sprzedającemu, to mam pewien pomysł...
I tak inaczej niż zwykle (bo zazwyczaj tego nie robię) zastanowiłem się jak spróbować pomóc koledze za pomocą zmiany oleju na inny.
Auto jeździ dobrze, a jedyny problem to znikający olej.
Wlej mu więc 10W60. Ten olej jest bardziej gesty "na ciepło". Powinno go znikać mniej.
To wysokiej klasy olej syntetyczny, gesty i przeznaczony do sportowych silników. Sprawdzi się także w zużytym silniku który ma duże luzy.
Nie masz nic do stracenia. Bańka Valvoline SynPower 5 litrów to koszt ok 115 PLN.
Możliwe jest, że będzie go zużywać mniej. Optymistycznie, nawet sporo mniej.

Jak pisałem na początku - zazwyczaj się "nie naprawia silników olejem".
Ale w tym przypadku, taka zmiana nie niesie żadnych negatywnych konsekwencji (silnik jest zużyty i ma spore luzy), a może coś poprawić.
Ja w takiej sytuacji pewnie bym spróbował takiej zamiany.
Ostatnio zmieniony środa, 3 stycznia 2018, 16:01 przez Bodzion, łącznie zmieniany 1 raz.

bocian85
jestem
jestem
Posty: 15
Wiek: 38
Rejestracja: czwartek, 16 lutego 2017, 17:46
Skąd jesteś: warszawa
Silnik: 2.4 i 16V (139KM)
Skrzynia: M/T
Napęd: 4 WD AUTO
Rok: 2004
Kolor: czarny
Przebieg (km.): 183000
Kontaktowanie:

Re: Znaczny ubytek oleju silnikowego, jak znaleźć przyczynę?

#132 Postautor: bocian85 » środa, 3 stycznia 2018, 16:00

Więc ja będąc w podobnej, ale trochę innej sytuacji opiszę swoją :

Także zakupiłem Sorento I wyglądające niemal identycznie jak to, które kupił kiprak.
Moje 2004, 178k przebiegu wówczas (był potwierdzany raportami i wydaję się realny), problem jednak ten sam - spore ilości oleju. Podobnie jak kolega zauważyłem to mniej więcej 2 miesiące po zakupie, kiedy to zaczęły się zapalać kontrolki i w warsztacie okazało się, że oleju praktycznie nie ma. Byłem jednak świadomy pewnych mankamentów tego auta, ale zapłaciłem też za nie niższą cenę (17500) i kalkulowałem to sobie tak, że naprawy wykonam w późniejszym terminie i w ten sposób to sobie "skredytuje"

Jeździłem ok pół roku po prostu dolewając go sukcesywnie - byłem jak pewnie widzieliście wstępnie umówiony z Orłem, ale niestety terminy realizacji u niego były dla mnie przerażające (3 tygodnie w naprawie)
Niefart trafił, że zdarzyła się kolejna usterka w listopadzie - silnik zaczął kołatać autem na wszystkie strony - brak mocy, miałem problem, żeby zjechać na ruchliwy pas - mój się kończył. Koniec końców udało się dojechać do domu, następnego dnia juz lawetą do znajomego okolicznego warsztatu. (Powązkowska 12, Warszawa - znajomy polecił i wydają się w porządku cenowo jak i roboczo)
Usterka główna była w zapłonie, ale ponieważ nieznany był mi przebieg rozrządu (poprzedni właściciel miał auto ze 3 miesiące), a przebieg ok 180k - zdecydowałem, aby także go zrobili (nosiłem się z tym zamiarem od kilku miesięcy)

Naprawa zapłonu wyniosła ok 1300zł (2x cewka ok 500 do tego kable, świece)
Wymiana rozrządu w okolicach 1100
Nowy katalizator - 900 (był wycięty, głośny i mocno kopciło), do tego uszczelniacze zaworowe, uszczelka pokrywy zaworów, całość - kwota 4900zl (było jeszcze jakichś kilka rzeczy, których teraz nie pamiętam)

Mam wrażenie, że ubytek oleju sie zmniejszył, ale jeszcze jestem w trakcie weryfikowania tego.
Warsztat nic nie sugerował odnośnie planowania głowicy, wymiany gniazd zaworów, szlifowaniu cylindrów ani nic takiego, mam nadzieję, że ta kwota załatwi problem, choć zdaję sobie sprawę, że kwota samej naprawy mechanicznej silnika jest tutaj zdecydowanie niższa, niż te, które koledzy zostawiali ponoć u Orła, co by sugerowało, że coś nie zostało zrobione, choć być może nie było takiej potrzeby w moim silniku.

Być może ten post nie wniósł niczego mega ważnego do tematu, ale chciałem napisać mały update.
Ostatnio zmieniony środa, 3 stycznia 2018, 16:58 przez bocian85, łącznie zmieniany 1 raz.

slc107
moja ranga
moja ranga
Posty: 104
Wiek: 43
Rejestracja: wtorek, 6 grudnia 2016, 17:47
Skąd jesteś: Pisz
Silnik: 3.5 V6 (195KM)LPG
Skrzynia: A/T-TIPTRONIC
Napęd: 4 WD AUTO
Rok: 2006
Kolor: srebrny
Przebieg (km.): 135000
Inny Samochód: sorento
Kontaktowanie:

Re: Znaczny ubytek oleju silnikowego, jak znaleźć przyczynę?

#133 Postautor: slc107 » środa, 3 stycznia 2018, 16:05

Czytam komentarze i tak się zastanawiam bo już trochę zgłupiałem. W ogłoszeniach mają być perełki a jak ostatnio spytałem dlaczego nie polecacie auta kolegi z forum to wyszło że nie jest to perełka. Może zanim auto zostanie wystawione w ogłoszeniach niech je obejrzy kilka osób z forum? To nie będzie więcej takich może sytuacji . :hmm:

Awatar użytkownika
Pipper
moje konto
moje konto
Posty: 213
Wiek: 39
Rejestracja: środa, 22 lipca 2015, 06:16
Skąd jesteś: okolice Sulejowa
Wersja Kia Sorento: Kia Sorento I
Silnik: 3.3 V6 (248)LPG
Skrzynia: A/T-TIPTRONIC
Napęd: 4 WD AUTO
Rok: 2008
Kolor: czarny
Przebieg (km.): 163000
Inny Samochód: CRV2/CRV3
Twoje poprzednie Sorento: 2003r. 2.4 16v z lpg i 4WD Auto.
Było fajne...
Has thanked: 26 times
Been thanked: 6 times
Kontaktowanie:

Re: Znaczny ubytek oleju silnikowego, jak znaleźć przyczynę?

#134 Postautor: Pipper » środa, 3 stycznia 2018, 17:29

slc107 pisze:Czytam komentarze i tak się zastanawiam bo już trochę zgłupiałem. W ogłoszeniach mają być perełki a jak ostatnio spytałem dlaczego nie polecacie auta kolegi z forum to wyszło że nie jest to perełka. Może zanim auto zostanie wystawione w ogłoszeniach niech je obejrzy kilka osób z forum? To nie będzie więcej takich może sytuacji . :hmm:

Ale moje oglądali ludzie z forum przy okazji Szelmentu 2016, było w terenie. Kurcze pieczone, cena też była taka, bo było ogarnięte. A jaką ja mam pewność, że nowy nabywca po drodze ode mnie do Poznania na A2 nie pałował go? Dziwne, że trasę do i Szelmentu i teren ogrnelismy bez kłopotu, dziwne, że nowy właściciel wykręca świece 20kkm po czasie przy lpg i dopiero rozważa ich wymianę, że olej zmienia za późno, nie w terminie. Dostał ode mnie olej i filtry, bo niedługo, około 1kkm od dnia zakupu był czas zmiany? Jesli ktoś jeździ pojazdem dość wiekowym i z dużym przelotem jak nową służbówką i zaniedbuje terminy serwisu, to ma efekty jak w tym wątku.
Sorento to pojazd specjalnej troski jesli chodzi o użytkowanie, a nie, rwał nać, jak Nowa Fabię służbową.

Tyle ode mnie.

Marku, możesz wrzucić treść priva mojego.
Do what you like. :rolley:

Awatar użytkownika
sztaba
MODERATOR
MODERATOR
Posty: 1895
Wiek: 44
Rejestracja: czwartek, 7 stycznia 2016, 16:57
Skąd jesteś: Suwałki
Silnik: 3.3 V6 (248)LPG
Skrzynia: A/T-TIPTRONIC
Napęd: 4 WD AUTO
Rok: 2007
Kolor: EB
Inny Samochód: zmota
Twoje poprzednie Sorento: 2,5 crdi 2003 r
Has thanked: 2 times
Been thanked: 25 times
Kontaktowanie:

Re: Znaczny ubytek oleju silnikowego, jak znaleźć przyczynę?

#135 Postautor: sztaba » środa, 3 stycznia 2018, 17:36

Ja już się w to nie wtrącam.Szkoda tylko że takie brudy załatwiacie na forum,a nie potraficie między sobą.
K up
I nne
A uto

Radość z jazdy zaczyna się tam,gdzie kończy się ekonomia :tup:


Wróć do „Silniki benzynowe i LPG”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości