Znaczny ubytek oleju silnikowego, jak znaleźć przyczynę?

Naprawa, regulacja, usterki, porady, spostrzeżenia. Również układ chłodzenia i wydechowy

Moderator: Moderator

Wiadomość
Autor
kiprak
moje konto
moje konto
Posty: 246
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2017, 20:35
Skąd jesteś: Poznań
Silnik: 2.4 i 16V (139KM)
Skrzynia: M/T
Napęd: 4 WD AUTO
Rok: 2003
Kolor: EB/V9
Przebieg (km.): 288500
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times
Kontaktowanie:

Re: Znaczny ubytek oleju silnikowego, jak znaleźć przyczynę?

#136 Postautor: kiprak » środa, 3 stycznia 2018, 18:25

Pipper pisze:Ale moje oglądali ludzie z forum przy okazji Szelmentu 2016, było w terenie.

Ja również oglądałem pojazd przed zakupem. Autem poruszam się od czasu do czasu po leśnych ścieżkach i wiejskich drogach, być może nie jest to teren porównywalny z tym podczas Szelmentu, ale w opisywanych sytuacjach, nie widać gołym okiem, jak ubywa olej w silniku. Nie jestem w stanie zajrzeć wewnątrz silnika.

Pipper pisze:A jaką ja mam pewność, że nowy nabywca po drodze ode mnie do Poznania na A2 nie pałował go?

Wspominałem już na forum, w jaki sposób użytkuję auto. Jeżdżę Sorento w zakresie do 120 - 130 km/h, aby zoptymalizować spalanie i zwiększyć komfort akustyczny, przy wyższych prędkościach jest zwyczajnie głośno. Trasę po zakupie pokonałem poza autostradą, którymi nie poruszam się z uwagi na koszty i monotonię jazdy. Z drugiej strony, trasa do domu po zakupie, zmęczony poprzez silne emocje i wrażenia, nigdy nie pozwoliłbym sobie nowo nabytym pojazdem na jakiekolwiek nadużycia.

Pipper pisze:...dziwne, że nowy właściciel wykręca świece 20kkm po czasie przy lpg i dopiero rozważa ich wymianę, że olej zmienia za późno, nie w terminie. Dostał ode mnie olej i filtry, bo niedługo, około 1kkm od dnia zakupu był czas zmiany? Jesli ktoś jeździ pojazdem dość wiekowym i z dużym przelotem jak nową służbówką i zaniedbuje terminy serwisu, to ma efekty jak w tym wątku.
Sorento to pojazd specjalnej troski jesli chodzi o użytkowanie, a nie, rwał nać, jak Nowa Fabię służbową.

Olej wraz z filtrem, który od Ciebie otrzymałem, wymieniłem z początkiem marca 2017 roku, po przejechaniu około 2000 km. To prawda, świece wymieniłem później, widać po nich nagromadzony się nagar, co na forum poruszyłem i wnioski były takie, że dzieje się z silnikiem coś niedobrego. Myślę, że sugerowanie mojego niedbalstwa o pojazd, jego nieprawidłowej eksploatacji i porównywania mojego użytkowania Sorento do służbowej Fabii jest nie na miejscu. Tuż po wymianie oleju, który od Ciebie otrzymałem, był to kwiecień, zaobserwowałem tak znaczny jego ubytek. Od tego momentu regularnie sprawdzam jego poziom, stale dolewam nowy olej, wymieniam filtry i z uwagi na istniejący problem, z dużą uwagą pilnuję tego, aby nie dopuścić do jego niskiego poziomu. Wg mojej wiedzy, konsultacji problemu z innymi, nie jest fizycznie możliwe, aby silnik zużył się po przejechaniu 2000 km od zakupu, tak nagle, z dnia na dzień. W momencie, w którym zaobserwowałem bardzo duży ubytek oleju (ok. 2000 km po zakupie pojazdu), silnik nie pracował na świecach z przebiegiem wyższym o 20 tys. km, o których wspominałeś. To było przecież świeżo zakupione auto, mój post o ubytku oleju jest tego dowodem. Późniejsza, nieprawidłowa eksploatacja pojazdu, którą mi zarzucasz (jeśli tak nazwać można opóźnienie w wymianie świec), nie ma tutaj wpływu ma fakt ujawnienia się problemu z silnikiem.

sztaba pisze:Ja już się w to nie wtrącam.Szkoda tylko że takie brudy załatwiacie na forum,a nie potraficie między sobą.

Od chwili, w której zauważyłem problem z silnikiem, starałem się w łagodny sposób przedstawić całą sytuację na forum, opisać mój problem i poprosiłem Was o pomoc. Dzieliłem się wszelkimi spostrzeżeniami, które mogłyby okazać się przydatne dla innych. Od długiego już czasu, widać to w tym wątku, staram się poukładać sobie wszystko w głowie. W pewien sposób pogodzić się z sytuacją, która mnie spotkała. Szukam jednocześnie najlepszego dla mnie rozwiązania, aby zażegnać problem. W wyniku wypowiedzi wielu obecnych tutaj osób, opinii i analizy tak znacznego ubytku oleju w silniku, wynikają wnioski, które wielokrotnie pojawiają się w powyższych postach. Szanuję wiedzę i doświadczenie innych kolegów, która to znacznie przewyższa moją, stąd też włączając się w dyskusję i analizując problem we własnym zakresie, dochodzę do podobnych wniosków - jest to wada, która ujawniła się tuż po zakupie, a której przyczyna wymaga określonego, długiego czasu eksploatacji pojazdu. Jakiekolwiek chemiczne specyfiki nie naprawią silnika, nie usuną jego wady i oznak zużycia. Ich brak, tych specyfików, nie jest przyczyną problemu, a jedynie szukaniem ratunku, choć na chwilę, aby wymagany remont jednostki napędowej odłożyć w czasie.

Bodzion
wiem wszystko
wiem wszystko
Posty: 2219
Rejestracja: niedziela, 22 sierpnia 2010, 21:01
Skąd jesteś: SBE
Silnik: 2.5 CRDi (140KM)
Skrzynia: A/T
Napęd: 4 WD AUTO
Rok: 2003
Kolor: srebrno - szary
Przebieg (km.): 135000
Inny Samochód: CBR 1100 XX
Has thanked: 17 times
Been thanked: 99 times
Kontaktowanie:

Re: Znaczny ubytek oleju silnikowego, jak znaleźć przyczynę?

#137 Postautor: Bodzion » środa, 3 stycznia 2018, 18:50

Ile jeszcze można dalej drążyć ten temat ?
Ten pojazd ma przejechane ponad 270 tyś (przynajmniej tyle), ma za mały silnik do takiej budy, więc silnik nie miał lekko.
Poza tym użytkowany był na oleju 10W40. I oczywiście na LPG (pytanie o standard montażu i kalibracji tej instalacji)
Więc czego się spodziewacie ?
To techniczny trup.
I sprzedający doskonale o tym wiedział, skoro lał do niego do oleju "moto doktora" czy inne badziewie.

Jak pisałem wcześniej - wlać mu 10W60 i modlić się aby zużycie oleju spadło.
Może spadnie, może nie. Jeżeli spadnie, to pilnować stanu oliwy, jeździć i cieszyć się życiem.
Jeżeli nie spadnie to zrobić diagnozę i naprawiać. Lub... sprzedać i kupić coś porządnego.

I bez sentymentów w stylu "bo on mi się tak podoba..." Sentymenty kosztują masę kasy...
Samochód to maszyna. A ta maszyna jest najwyraźniej zużyta.

Kojot6510
moja ranga
moja ranga
Posty: 106
Rejestracja: czwartek, 23 lutego 2017, 17:44
Skąd jesteś: Knurów
Silnik: 3.5 i V6 (195KM)
Skrzynia: A/T-TIPTRONIC
Napęd: 4 WD AUTO
Rok: 2004
Kolor: Czarny
Been thanked: 1 time
Kontaktowanie:

Re: Znaczny ubytek oleju silnikowego, jak znaleźć przyczynę?

#138 Postautor: Kojot6510 » środa, 3 stycznia 2018, 19:10

Nie sposób nie zgodzić się z Bodzion'em...Szkoda tylko ze taki kwas na forum... moim zdaniem forum powinno być wolne od takich krzywych akcji...no ale cóż...teoria "o jednej wielkiej wspierającej się na dobre i złe rodzinie" to jedno a życie pokazuje drugie.Wydawało mi się Piper że się ogarniesz i poczujesz jednak do niezbędnego minimum odpowiedzialności za to co się stało ale widzę ze nie ma na co liczyć.Oby kiedyś spotkało to i Ciebie w takim stopniu żebyś przypomniał sobie dzień w którym sprzedawałeś to padło silnikowe "koledze" z forum.Jeszcze słowo tak jak kolega radzi nalać czegoś w60 i obserwować co się będzie działo.

Awatar użytkownika
Andrzej
Off-Road
Off-Road
Posty: 5061
Rejestracja: poniedziałek, 15 marca 2010, 07:47
Skąd jesteś: Warszawa
Wersja Kia Sorento: Kia Sorento I
Silnik: 2.5 CRDi (140KM)
Skrzynia: A/T-TIPTRONIC
Napęd: 4 WD AUTO
Rok: 2005
Kolor: niebieski
Przebieg (km.): 320000
Inny Samochód: C4 Picasso
Twoje poprzednie Sorento: 2003r. 2.5 CRDi złoty, manual
2005r. 2.5 CRDi niebieski automat
Has thanked: 77 times
Been thanked: 216 times
Kontaktowanie:

Re: Znaczny ubytek oleju silnikowego, jak znaleźć przyczynę?

#139 Postautor: Andrzej » środa, 3 stycznia 2018, 19:27

Kiedyś, jak było na Forum 100 osób, to byliśmy wielką rodziną .
Teraz jak jest prawie 5000 nie ma na to szansy.
Nie wiadomo nawet jak poradzić sobie aby zabezpieczyć się na przyszłość przed podobnymi przypadkami .
Już teraz jest wymagane 100 postów i roczny staż .
Zaostrzyć warunki ?
Zlikwidować w ogóle ogłoszenia ?
Jazda i sprawdzanie czy auto spełnia nasze normy jest nierealna . Nie mamy ludzi , sprzętu ani warunków.

Ja kupiłem swoje Sorento od Wojtas_Vic w ciemno, bez oglądania , właściwie to wmusili je we mnie :zipp:
Orzeł obejrzał, zadzwonił do mnie , powiedział "brać" i odganiał kijami swoich pracowników , którzy już ostrzyli sobie na to auto zęby.
Sorcia przez dwa lata nie wymagała żadnego wkładu .
Każdemu życzę takich sprzedających .
Moje Sorento
Kia Sorento EX 2.5 CRDI 2003r. złoty, manual Obrazek
Kia Sorento EX 2.5 CRDI 2005r. niebieski, automat tiptronic Obrazek

Obrazek

slc107
moja ranga
moja ranga
Posty: 104
Wiek: 43
Rejestracja: wtorek, 6 grudnia 2016, 17:47
Skąd jesteś: Pisz
Silnik: 3.5 V6 (195KM)LPG
Skrzynia: A/T-TIPTRONIC
Napęd: 4 WD AUTO
Rok: 2006
Kolor: srebrny
Przebieg (km.): 135000
Inny Samochód: sorento
Kontaktowanie:

Re: Znaczny ubytek oleju silnikowego, jak znaleźć przyczynę?

#140 Postautor: slc107 » środa, 3 stycznia 2018, 20:01

Z tego co dzisiaj przeczytałem to był użyty ceramizer (nie mylić z moto doktorem ) a on nie jest szkodliwy .Macie ciężki temat i wy wiecie jak rozmowa wyglądała przy sprzedaży.Jeśli nic nie było kombinowane (czyli dodany moto doktor lub inne tego typu swiństwo dające chwilowa naprawę na dojazd do warsztatu ) i nic zatajone to moim zdaniem wszystko w temacie.Nowe auto potrafi się rozkraczyć a używane tym bardziej.

Bodzion
wiem wszystko
wiem wszystko
Posty: 2219
Rejestracja: niedziela, 22 sierpnia 2010, 21:01
Skąd jesteś: SBE
Silnik: 2.5 CRDi (140KM)
Skrzynia: A/T
Napęd: 4 WD AUTO
Rok: 2003
Kolor: srebrno - szary
Przebieg (km.): 135000
Inny Samochód: CBR 1100 XX
Has thanked: 17 times
Been thanked: 99 times
Kontaktowanie:

Re: Znaczny ubytek oleju silnikowego, jak znaleźć przyczynę?

#141 Postautor: Bodzion » środa, 3 stycznia 2018, 20:09

I naprawdę wierzysz, że po użyciu ceramizera zużycie oleju było u Sprzedającego na poziomie o,2 litra na 1000 km, a chwilę później i po wymianie oleju zużycie oleju wzrosło do ponad 1 litra na 1000 km ?
To nie jest "rozkraczenie", jak piszesz.
To świadoma sprzedaż zużytego pojazdu nowemu użytkownikowi i zatajenie wad ( a właściwie stanu faktycznego) rzeczy sprzedawanej.

Kojot6510
moja ranga
moja ranga
Posty: 106
Rejestracja: czwartek, 23 lutego 2017, 17:44
Skąd jesteś: Knurów
Silnik: 3.5 i V6 (195KM)
Skrzynia: A/T-TIPTRONIC
Napęd: 4 WD AUTO
Rok: 2004
Kolor: Czarny
Been thanked: 1 time
Kontaktowanie:

Re: Znaczny ubytek oleju silnikowego, jak znaleźć przyczynę?

#142 Postautor: Kojot6510 » środa, 3 stycznia 2018, 20:10

Było zatajone nawet w ogłoszeniu nie ma słowa o tym fakcie :happy2: .Andrzeju doskonale rozumiem że nie ma możliwości aby zabezpieczyć się przed podobnymi przypadkami.Cieszyć się tylko że Tobie udało się kupić auto w 101% pewne i tak to właśnie powinno wyglądać na forumowym podwórku.A nie jakieś hochsztaplerskie praktyki i udawanie że przecież wszystko gra :happy2:.

slc107
moja ranga
moja ranga
Posty: 104
Wiek: 43
Rejestracja: wtorek, 6 grudnia 2016, 17:47
Skąd jesteś: Pisz
Silnik: 3.5 V6 (195KM)LPG
Skrzynia: A/T-TIPTRONIC
Napęd: 4 WD AUTO
Rok: 2006
Kolor: srebrny
Przebieg (km.): 135000
Inny Samochód: sorento
Kontaktowanie:

Re: Znaczny ubytek oleju silnikowego, jak znaleźć przyczynę?

#143 Postautor: slc107 » środa, 3 stycznia 2018, 20:26

Napisałem nie mylcie pojęcia nie był użyty w takim razie ceramizer (np.motor live) tylko był użyty motor doktor a to jest już lipa i to napisałem.

Bodzion
wiem wszystko
wiem wszystko
Posty: 2219
Rejestracja: niedziela, 22 sierpnia 2010, 21:01
Skąd jesteś: SBE
Silnik: 2.5 CRDi (140KM)
Skrzynia: A/T
Napęd: 4 WD AUTO
Rok: 2003
Kolor: srebrno - szary
Przebieg (km.): 135000
Inny Samochód: CBR 1100 XX
Has thanked: 17 times
Been thanked: 99 times
Kontaktowanie:

Re: Znaczny ubytek oleju silnikowego, jak znaleźć przyczynę?

#144 Postautor: Bodzion » środa, 3 stycznia 2018, 20:31

Ależ zapewniam Cię, że rozróżniam "ceramizer" (czyli "nadzieje dla naiwnych"), od "moto doktora" (czegoś co ma "zakleić" na chwilę nieszczelności w silniku).
Jak dla mnie, to silnik dostał końską dawkę "moto doktora" pod sprzedaż.
Potem była wymiana oleju u nowego właściciela i cały ten badziew spłynął, więc po wlaniu nowego oleju okazało się jaki jest zużyty.
Wariant powtarzany tysiące razy przez handlarzy samochodów... i tu okazał się skuteczny niestety.

Awatar użytkownika
Vilmos
moje konto
moje konto
Posty: 244
Wiek: 48
Rejestracja: poniedziałek, 2 października 2017, 22:57
Skąd jesteś: ELA
Wersja Kia Sorento: Kia Sorento I
Silnik: 2.5 CRDi (140KM)
Skrzynia: M/T
Napęd: 4 WD AUTO
Rok: 2003
Kolor: Srebrny
Przebieg (km.): 416000
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times
Kontaktowanie:

Re: Znaczny ubytek oleju silnikowego, jak znaleźć przyczynę?

#145 Postautor: Vilmos » środa, 3 stycznia 2018, 20:48

[quote="Bodzion"]Ile jeszcze można dalej drążyć ten temat ?
Ten pojazd ma przejechane ponad 270 tyś ..........
Poza tym użytkowany był na oleju 10W40.........
Więc czego się spodziewacie ?
To techniczny trup.
I sprzedający doskonale o tym wiedział, skoro lał do niego do oleju "moto doktora" czy inne badziewie.


Bodzion jak się dba o samochód to liczba kilometrów nie ma znaczenia. Ja mam 344k i nie bierze oleju ani kropelki. Olej leje tylko 10W40 jak zaleca KIA. Mam tylko jeden problem z syfem w baku ( i jego konsekwencje - układ zapłonowy)- na razie opanowany.
A temat warto drążyć ale nie tylko w kategoriach jak Pipper wiedział i nie powiedział ale jak z takimi zagrywkami w ogóle walczyć, bo to każdego z nas czasami spotyka lub spotka.
Pipper w poście nr 129 sam się przyznał, że o problemie wiedział przed sprzedażą i Kiprakowi nie powiedział. Po prostu pozbył się problemu a w poście 140 już bzdury wypisuje o pałowaniu na A2.
W kategoriach prawa cywilnego jest to odpowiedzialność sprzedawcy za wady ukryte. :mad:
Vilmos

Bodzion
wiem wszystko
wiem wszystko
Posty: 2219
Rejestracja: niedziela, 22 sierpnia 2010, 21:01
Skąd jesteś: SBE
Silnik: 2.5 CRDi (140KM)
Skrzynia: A/T
Napęd: 4 WD AUTO
Rok: 2003
Kolor: srebrno - szary
Przebieg (km.): 135000
Inny Samochód: CBR 1100 XX
Has thanked: 17 times
Been thanked: 99 times
Kontaktowanie:

Re: Znaczny ubytek oleju silnikowego, jak znaleźć przyczynę?

#146 Postautor: Bodzion » środa, 3 stycznia 2018, 20:57

To poczytaj sobie o trwałości silników benzynowych 2,4 w Sorento I.
Dołóż do tego LPG niewiadomego pochodzenia (widzę, że to STAG4, ale diabeł tkwi w montażu).
I uszanuj moją opinię - ten silnik to trup.

Nie porównuj tego silnika do diesla. To przepaść na korzyść diesla gdzie pada głównie osprzęt a nie podstawowe podzespoły (wiem, Admin może się nie zgodzić na bazie własnych doświadczeń z poprzedniego Sorento :)).

ps. Zadzwoń do KIA i sprawdź jaki olej Ci polecą do Diesla.
10W40 to faktycznie polecali... ale 10 lat temu.
Obecnie usłyszysz "tylko 5W30" (do diesla oczywiście, bo do benzyny w Sorento I 5W40)

Awatar użytkownika
Admin
Główny
Główny
Posty: 8992
Rejestracja: środa, 3 marca 2010, 23:22
Skąd jesteś: Warszawa
Wersja Kia Sorento: Kia Sorento I
Silnik: 2.5 CRDi (140KM)
Skrzynia: A/T-TIPTRONIC
Napęd: 4 WD AUTO
Rok: 2005
Kolor: Niebieski
Twoje poprzednie Sorento: 2.5 CRDI (140KM) 2003EX M/T Złoty
Has thanked: 2 times
Been thanked: 48 times
Kontaktowanie:

Re: Znaczny ubytek oleju silnikowego, jak znaleźć przyczynę?

#147 Postautor: Admin » środa, 3 stycznia 2018, 21:51

Ależ się zgadzam.
Awarie moich silników to pokłosie tylko jednej awarii osprzętu..
Gdyby nie to , to pewnie miałbym cały czas to samo Sorento i 300 na liczniku. :)
Silników 2.4 wogóle nie ma co porównywać do diesla .
Niektórzy myślą , że to tylko 100 gram . :kwink:
Nic bardziej mylnego.
Kia Sorento EX 2.5 CRDI 2003r. złoty, manual Obrazek
Kia Sorento EX 2.5 CRDI 2005r. niebieski, automat tiptronic Obrazek

Obrazek

Kojot6510
moja ranga
moja ranga
Posty: 106
Rejestracja: czwartek, 23 lutego 2017, 17:44
Skąd jesteś: Knurów
Silnik: 3.5 i V6 (195KM)
Skrzynia: A/T-TIPTRONIC
Napęd: 4 WD AUTO
Rok: 2004
Kolor: Czarny
Been thanked: 1 time
Kontaktowanie:

Re: Znaczny ubytek oleju silnikowego, jak znaleźć przyczynę?

#148 Postautor: Kojot6510 » środa, 3 stycznia 2018, 22:04

Vilmos pisze:
Bodzion pisze:Ile jeszcze można dalej drążyć ten temat ?
Ten pojazd ma przejechane ponad 270 tyś ..........
Bodzion jak się dba o samochód to liczba kilometrów nie ma znaczenia. .............................................................. :mad:


I moim zdaniem Kiprak powinien skopiować to forum i udać się z tym do prawnika bez dwu zdań.Bo w jednym poście pisze że wiedział o tym i lał jakiś syf po czym w kolejnym wywraca kota ogonem i wydaje mu się ze jak Kiprak kupił auto to po a2 leciał nim przez cała droge na dwójce i odcięciu :lol:

Awatar użytkownika
krzysiek ardie
ma VIN w małym palcu
ma VIN w małym palcu
Posty: 7225
Wiek: 58
Rejestracja: sobota, 19 czerwca 2010, 10:39
Skąd jesteś: Opole
Silnik: 2.5 CRDi (170KM)
Skrzynia: A/T-TIPTRONIC
Napęd: 4 WD AUTO
Rok: 2007
Kolor: srebrny
Przebieg (km.): 159000
Inny Samochód: Daewoo Matiz
Has thanked: 474 times
Been thanked: 331 times
Kontaktowanie:

Re: Znaczny ubytek oleju silnikowego, jak znaleźć przyczynę?

#149 Postautor: krzysiek ardie » środa, 3 stycznia 2018, 23:21

Czy Piper wiedział nie powiedział, czy było inaczej po takim czasie ciężko będzie coś komuś udowodnić. Nie lubię cwaniactwa i chyba pierwszy w tym wątku wywoływałem sprzedającego do tablicy post 42 i napisałem Ci też co masz zrobić z tym fantem ale ty wolisz walić w klawiaturę już prawie rok a problem do dzisiaj nie rozwiązany.
Twój pierwszy post który napisałeś zakładając ten wątek mnie osobiście zmroził piątek, 21 kwietnia 2017, 15:31
kiprak pisze:Mam ogromny problem. Dziś z rana, jadąc do pracy, zauważyłem pojawiającą się kontrolkę oleju w momencie hamowania, później gasła. Dojechałem do pracy, a przed powrotem postanowiłem to sprawdzić. Olej był wymieniany z początkiem marca, ok. 2500 km temu. Podnoszę maskę, wyciągam... suchy bagnet. Ciarki przeszły mi przez całe ciało. Do domu mam 50 km, nie wiem co robić. Skąd tak wielki ubytek oleju? Boję się, że gdybym kupił cokolwiek na dolewkę, wycieknie po drodze. Co mogę zrobić, aby bezpiecznie wrócić lub przetransportować auto do warsztatu. Gdzie mogą pojawić się wycieki, jak to sprawdzić?
O czym to świadczy ? przejechać autem z instalacją LPG 2500 km przez dwa miesiące nie podnosząc maski w celu sprawdzenia oleju, albo kolega nie jest w żaden sposób "techniczny" albo chyba to jego pierwszy samochód a dotychczas poruszał się hulajnogą. W życiu nie wyobrażam sobie, że można być tak krótkowzrocznym a wręcz beztroskim. Co do traktowania auta przez kupującego to wspominam srebrnego polifta, który był wzorem cnót wszelakich na forum i został zarżnięty przez szczęśliwca który go kupił po kilku miesiącach i skończyło to się kapitalką. Co do uczciwości forumowiczów przy sprzedaży aut i części, kilka dni temu kolega wystawił auto, tylko że zapomniał dopisać, że auto miało dzwona, dopiero po moim ultimatum coś tam napisał podlinkował do postów o szkodzie, kolejny koleś sprzedaje 2 opony DOT z 2002 roku :angry: a dwie kolejne z 2010 roku cena 150 zł za sztukę. To są jaja Panowie i tutaj trzeba się poważnie zastanowić nad sensem ...................................... :hmm:
uczestnik SDA :) Obrazek
"Kup Inne Auto" cyt. Sztaba

kiprak
moje konto
moje konto
Posty: 246
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2017, 20:35
Skąd jesteś: Poznań
Silnik: 2.4 i 16V (139KM)
Skrzynia: M/T
Napęd: 4 WD AUTO
Rok: 2003
Kolor: EB/V9
Przebieg (km.): 288500
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times
Kontaktowanie:

Re: Znaczny ubytek oleju silnikowego, jak znaleźć przyczynę?

#150 Postautor: kiprak » czwartek, 4 stycznia 2018, 13:23

Krzysiek, jak zwykle, kąśliwie i z przytupem. Żadna sytuacja nie jest bez wyjścia. Zbyt późno na zwrot auta, co poniektórzy sugerowali. Dlaczego? Choćby dlatego, że auto jest stale eksploatowane i nie do końca znane mi są aspekty prawne, które wyjaśniają tą kwestię. Kolejna rzecz, poczynione przeze mnie inwestycje. W związku z tym, że kilka rzeczy jest pilniejszych, a bezpośrednio wpływają one na moje bezpieczeństwo oraz bezpieczeństwo innych podróżujących, zmuszony byłem odłożyć w czasie finalne rozwiązanie tego problemu. Ostatnim czasem zakupiłem do auta sporo nowych części, które pozwolą przywrócić do życia choćby zużytą amortyzację. Części są u mnie, a więc miałbym problem, zbyt późno na ich zwrot. Jedynym, słuszną w moim rozumieniu rozwiązaniem, jest udział finansowy sprzedającego Pipper'a w usunięciu wady silnika poprzez remont jednostki napędowej, którą wykonałbym u Orła. W rozumieniu moim, jak i wielu bezstronnych obserwatorów, byłaby to krótka droga do szczęśliwego zakończenia tego tematu.

Moje pytanie brzmi, czy sprzedający skłonny jest zatem podzielić koszt remontu silnika, który pozwoliłby przywrócić jego pełną sprawność, a tym samym zażegnać nieprzyjemną dla obojga sytuację, która trwa rzeczywiście zbyt długo. Jest to moje stanowisko w tej kwestii i chęć uściśnięcia sobie dłoni, tutaj na forum. Byłbym w stanie przeznaczyć na ten cel pewne środki, uzgodniłem to wraz z żoną. Auto jest nam potrzebne, wręcz niezbędne.

Krzysiek, rzeczywiście, gdybym spoglądał na bagnet częściej, tak jak robię to teraz (raz na kilka dni), o zaistniałym problemie dowiedziałbym się wcześniej. Poinformowała mnie o tym jednak kontrolka. Cieszę się zatem, że takie ostrzeżenie w aucie istnieje, działa. To, czy ubytek oleju zaobserwowałbym w połowie marca, czy połowie kwietnia, jest bez znaczenia. Nie wpłynęłoby to na wadę silnika, która ujawniła się po zakupie. A w kwestii hulajnogi, chciałbym odebrać to jako niewinny żart. Nie, nie jeździłem hulajnogą, ale rowerem owszem. Rowerem i dwoma innymi samochodami. Toyotą i Renault. Oba z dość wysokim przebiegiem, od wymiany do wymiany silniki tych aut nie zużywały więcej, jak 200 ml oleju. W Sorento bardzo często zaglądam pod auto tzn. choćby wyjeżdżając codziennie do pracy, spoglądam, czy nie ma na chodniku wycieków. Jeśli ich brak, przypuszczałem zatem, że wszystko jest w najlepszym porządku. Renault miało malutki silnik, niewiele koni, a dość dużą budę. Motor miał jeszcze trudniej, jak Sorento. Co więcej, auto z 1997 roku, na LPG przejechało przeszło 200 tys. km, ubytek oleju na granicy "błędu pomiaru". Teraz jestem na ten fakty wyczulony aż nadto i weryfikuję ten, jak i wiele parametrów jeszcze częściej. Tyko dlatego, że rodzicie, jako mój autorytet z dzieciństwa, wpoili mi bezpieczną jazdę bez brawury, Sorento nadal jeździ. Tak sądzę, gdyż jeżdżę spokojnie, bez nerwów i pośpiechu, jak na ten silnik przystało.


Wróć do „Silniki benzynowe i LPG”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości