3,5 V6 Automat – nie można ruszyć lewarka skrzyni biegów

Naprawa, regulacja, usterki, porady, spostrzeżenia. Również układ chłodzenia i wydechowy

Moderator: Moderator

Wiadomość
Autor
belg
jestem
jestem
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek, 14 grudnia 2020, 15:30
Skąd jesteś: Szczecin
Wersja Kia Sorento: Kia Sorento I
Silnik: 3.5 V6 (195KM)LPG
Skrzynia: Automatyczna
Napęd: 4 WD AUTO
Rok: 2004
Kontaktowanie:

3,5 V6 Automat – nie można ruszyć lewarka skrzyni biegów

#1 Postautor: belg » poniedziałek, 14 grudnia 2020, 15:54

Forumowicze, silnik mojej Kijanki odpala, wygląda jakby wszystko działało, ale niestety nie mogę ruszyć lewarka z pozycji P. Wciskam oczywiście pedał hamulca i odpowiedni guzik w lewarku.

Ponieważ auto stało około 4 tygodni na zewnątrz, na wszelki wypadek podładowałem akumulator – pomimo, że auto odpalało (padła sugestia mechanika, że może akumulator był słaby). Dolałem też oleju – bagnet wskazywał, że jest ubytek. Dodatkowo widzę, że jest mokro od oleju nad maglownicą, maglownica też cała brudna od oleju. Wcześniej mechanik wskazywał, że gdzieś coś się poci, ale to prawie nic – rzeczywiście oleju nie dolewałem, auto normalnie działało, jeździło.

Proszę o pomoc, bo nawet na lawetę mam problem wstawić auto – zaparkowałem w takim miejscu, że sprawnym autem ciężko wyjechać. Dodatkowo jak wciągnąć/przepchać auto, które ma zablokowaną skrzynię i nie można przestawić lewarka na N.

Awatar użytkownika
Andrzej
Off-Road
Off-Road
Posty: 5062
Rejestracja: poniedziałek, 15 marca 2010, 07:47
Skąd jesteś: Warszawa
Wersja Kia Sorento: Kia Sorento I
Silnik: 2.5 CRDi (140KM)
Skrzynia: A/T-TIPTRONIC
Napęd: 4 WD AUTO
Rok: 2005
Kolor: niebieski
Przebieg (km.): 320000
Inny Samochód: C4 Picasso
Twoje poprzednie Sorento: 2003r. 2.5 CRDi złoty, manual
2005r. 2.5 CRDi niebieski automat
Has thanked: 77 times
Been thanked: 217 times
Kontaktowanie:

Re: 3,5 V6 Automat – nie można ruszyć lewarka skrzyni biegów

#2 Postautor: Andrzej » poniedziałek, 14 grudnia 2020, 16:34

Po pierwsze , sprawdź czy masz światła STOP .
Jeśli tak, to poproś ze dwie osoby aby popchnęły auto. To znaczy jeśli stoi trochę przodem pod górkę to trzeba popchnąć do przodu. Ty w tym czasie spróbuj zmienić bieg.
Jeśli teren jest nierówny , lub jest z górki albo pod górkę zawsze po zatrzymaniu auta zaciągamy ręczny i dopiero na P .
Moje Sorento
Kia Sorento EX 2.5 CRDI 2003r. złoty, manual Obrazek
Kia Sorento EX 2.5 CRDI 2005r. niebieski, automat tiptronic Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
Marek
ASSISTANCE
ASSISTANCE
Posty: 11401
Rejestracja: sobota, 19 października 2013, 11:04
Skąd jesteś: Warszawa-Rakowiec
Wersja Kia Sorento: Kia Sorento I
Silnik: 2.5 CRDi (140KM)
Skrzynia: A/T-TIPTRONIC
Napęd: 4 WD AUTO
Rok: 2005
Kolor: czarny
Przebieg (km.): 268000
Has thanked: 256 times
Been thanked: 354 times
Kontaktowanie:

Re: 3,5 V6 Automat – nie można ruszyć lewarka skrzyni biegów

#3 Postautor: Marek » poniedziałek, 14 grudnia 2020, 18:07

Na lawetę wstawisz, są odpowiednie rolki. Może linki zamarzły lub zardzewiały. Jak by stał pod górę to mogą być pewne trudności, ale mocnym szarpnięciem można zrzucić z zapadki. Możesz jeszcze zdjąć gałę i ręcznie wcisnąć plastikowy przycisk, który jest na środku nurki. On jest regulowany , żeby go mocniej wprowadzić w pracę trzeba go wykręcić , jest na gwincie.

belg
jestem
jestem
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek, 14 grudnia 2020, 15:30
Skąd jesteś: Szczecin
Wersja Kia Sorento: Kia Sorento I
Silnik: 3.5 V6 (195KM)LPG
Skrzynia: Automatyczna
Napęd: 4 WD AUTO
Rok: 2004
Kontaktowanie:

Re: 3,5 V6 Automat – nie można ruszyć lewarka skrzyni biegów

#4 Postautor: belg » poniedziałek, 14 grudnia 2020, 22:10

Andrzeju, Marku, bardzo dziękuję za szybkie odpowiedzi i trafne podpowiedzi! Problem rozwiązany!

Zgodnie ze słowami Andrzeja, najpierw sprawdziłem światła STOP – działały. Następnie na odpalonym silniku, we dwie osoby, poruszaliśmy autem popychając je do przodu (auto stało na płaskim, równym podłożu). Już przy jednym z pierwszych "popchnięć" samochodu było słychać że coś się "odblokowało". Następnie wsiadłem do auta, a moja druga połówka pchała auto do przodu. Auto, pomimo że skrzynia ustawiona na P, delikatnie się poddawało i było widać że na kilka centymetrów "przesuwa się" do przodu. Podczas jednego z takich przesunięć nacisnąłem pedał hamulca, guzik w lewarku i poszło – udało się przesunąć lewarek na pozycję następną, czyli R. I od tej pory lewarek zaczął działać. Najpierw chodził z oporem, jak kij wsadzony w smołę. Ale z każdą chwilą było coraz lepiej. Ostatecznie – auto ruszyło, pojechało, biegi zmienia, wyjechaliśmy na ulicę i zrobiliśmy kilka kilometrów.

Marku masz rację że są lawety przygotowane na holowanie auta w takiej sytuacji. Ale w moim konkretnym przypadku auto było zaparkowane w podwórku, gdzie żadna laweta, szczególnie gdy stoją auta sąsiadów na zakręcie, nie ma szans wjechać lawetą. Dlatego miałem nadzieję, że jednak uda się wyjechać samodzielnie z podwórka.

Podsumowując – Panowie jeszcze raz dziękuję za szybkie i trafne podpowiedzi :)

Awatar użytkownika
Marek
ASSISTANCE
ASSISTANCE
Posty: 11401
Rejestracja: sobota, 19 października 2013, 11:04
Skąd jesteś: Warszawa-Rakowiec
Wersja Kia Sorento: Kia Sorento I
Silnik: 2.5 CRDi (140KM)
Skrzynia: A/T-TIPTRONIC
Napęd: 4 WD AUTO
Rok: 2005
Kolor: czarny
Przebieg (km.): 268000
Has thanked: 256 times
Been thanked: 354 times
Kontaktowanie:

Re: 3,5 V6 Automat – nie można ruszyć lewarka skrzyni biegów

#5 Postautor: Marek » poniedziałek, 14 grudnia 2020, 23:19

O lawecie napisałem żebyś się nie martwił. :) Doświadczony laweciarz da sobie radę. Skoro po odblokowaniu lewarek chodził ciężko, to mogła jednak stanąć linka. Nie możesz Kii zostawić na tak długo. :)


Wróć do „Silniki benzynowe i LPG”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości