Opony- oceny , dyskusje po latach użytkowania

Hamulce, amortyzatory, sprężyny, koła, drążki itp.

Moderator: Moderator

Wiadomość
Autor
Peter
dobry jak...
dobry jak...
Posty: 929
Rejestracja: sobota, 27 lutego 2016, 22:31
Skąd jesteś: ...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 25 times

Re: Opony- oceny , dyskusje po latach użytkowania

#31 Postautor: Peter » czwartek, 5 stycznia 2017, 19:06

Dopiąłem swego i sprowadziłem opony BFGoodrich T/A KO2 do swojego Sorenciucha, na których przejechałem już 10K km i to nie tylko w warunkach wyspiarskich, ale i skandynawskich (lód), kontynentalnych (śnieg) i mogę z czystym sumieniem polecić każdemu te opony jako całoroczne.

Awatar użytkownika
Student_x
możesz mi ufać
możesz mi ufać
Posty: 1013
Wiek: 43
Rejestracja: niedziela, 23 października 2016, 18:16
Skąd jesteś: Lublin
Silnik: 2.5 CRDi (140KM)
Skrzynia: M/T
Napęd: 4 WD AUTO
Rok: 2003
Kolor: Srebrno Szary
Przebieg (km.): 307000
Inny Samochód: Voyager RG
Has thanked: 53 times
Been thanked: 50 times
Kontaktowanie:

Re: Opony- oceny , dyskusje po latach użytkowania

#32 Postautor: Student_x » czwartek, 5 stycznia 2017, 19:34

Fajnie , jak takie opony są nowe. Równie dobrze można przejechać pierwszą zimę na dobrych letnich oponach i nie czuć różnicy. Jednak po 3-4 latach guma zaczyna twardnieć i większość wielosezonowych zaczyna być śliska. Nie wiem jak w porównaniu z BFG KO2 to stwardnienie postępuje. Ale ja wiem, że zimówka i po 6 latach jest nadal miękka. Jak jest z oponami A/T? Dotykaliście klocków na oponach czy można je ugnieść przy teraźniejszym mrozie , czy się poddaje, czy jest twarda?
Będzie Ładne , Dopóki Się Nie Rozpadnie

Peter
dobry jak...
dobry jak...
Posty: 929
Rejestracja: sobota, 27 lutego 2016, 22:31
Skąd jesteś: ...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 25 times

Re: Opony- oceny , dyskusje po latach użytkowania

#33 Postautor: Peter » czwartek, 5 stycznia 2017, 20:04

Być może jest coś w tym co piszesz, czas pokaże. Jak na razie zaobserwowałem ciekawą przypadłość, im niższa temperatura tym guma robi się miększa do tego stopnia, że wizualnie można odnieść wrażenie, że jest mało powietrza, a po sprawdzeniu ciśnienia wszystko okazuje się być ok. Z tego co czytałem, w tych oponach jest zastosowana jakaś specjalna mieszanka, która poprawia znacznie walory zimowe, jak i zapobiega szybkiemu zużyciu bieżnika w lecie, ponad to zawsze pozostaje gwarancja, która opiewa na 10 lat

Konto usunięte

Re: Opony- oceny , dyskusje po latach użytkowania

#34 Postautor: Konto usunięte » czwartek, 5 stycznia 2017, 21:26

Moje doświadczenia z użytkowania BF Goodrich T/A są następujące: kupiłem poprzednie auto właśnie na takich oponach, byłem zadowolony, że mam opony całoroczneObrazek więc nie będę musiał kupować zimówek. Nie zważałem na uwagi kolegów, którzy mówili " ale w zimie to się będziesz ślizgał na tych gumkach". Bzdury Obrazek przecież opony całoroczne, trzyletnie nie mają racji. No niestety mieli :palm: w świeżym śniegu, nawet półmetrowej głębokości i tzw kopnym oponki mieliły aż miło ale jak tylko oblodziło, albo śnieg był ujeżdżony niestety ślizgałem się jak te wilki na jeziorze co im się łapki rozjeżdżały :roftl: . Wobec powyższego zmuszony byłem nabyć jakieś typowo zimowe opony. Znalazłem okazyjnie (wystawiane na aukcji jako zimowe) w zasadzie całe koła Coopery Discoverer T/A. I jeździłem na nich tylko w zimie. Powiem, że sprawiały się znakomicie w warunkach zimowych. Auto sprzedałem własnie na tych oponach, koledze, który jeździ na nich cały rok.
Na wiosnę czeka mnie zakup opon, a ponieważ mam całkiem dobre jeszcze zimówki (3 sezon) wprawdzie chińczyki Sailun :kwink: ale sprawują się :ok: więc chyba kupię typowe letnie i najprawdopodobnie będą to Yokohamy Geolandar :hmm:

Peter
dobry jak...
dobry jak...
Posty: 929
Rejestracja: sobota, 27 lutego 2016, 22:31
Skąd jesteś: ...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 25 times

Re: Opony- oceny , dyskusje po latach użytkowania

#35 Postautor: Peter » czwartek, 5 stycznia 2017, 21:35

eMeR, pytanie podstawowe, czy te opony BF, które miałeś i opisałeś powyżej to były KO, czy KO2 ?

Awatar użytkownika
tommy
wiem wszystko
wiem wszystko
Posty: 1615
Wiek: 55
Rejestracja: środa, 10 marca 2010, 10:15
Skąd jesteś: Węgorzewo
Silnik: nie mam
Skrzynia: nie mam
Napęd: nie mam
Rok: nie mam
Inny Samochód: Jeep Cherokee KL
Twoje poprzednie Sorento: Sorento I, 2,5 CRDi, Tiptronic.
Has thanked: 20 times
Been thanked: 15 times
Kontaktowanie:

Re: Opony- oceny , dyskusje po latach użytkowania

#36 Postautor: tommy » czwartek, 5 stycznia 2017, 21:53

Z własnego doświadczenia (a Sorento mam od 2009r.) , całoroczne są dobre na wszystkie pory roku z wyjątkiem zimy. Jako całorocznych używam BF Goodrich AT ale zimą Cooper Discovery są nie niezastąpione.

Konto usunięte

Re: Opony- oceny , dyskusje po latach użytkowania

#37 Postautor: Konto usunięte » czwartek, 5 stycznia 2017, 22:09

Zbychu w odpowiedzi na Twoje pytanie - to były BFG KO. Być może KO2 mają inną, jak piszesz mieszankę gumy, która sprawdzi się w warunkach zimowych. Mam nadzieję, że po powiedzmy, trzech latach użytkowania opiszesz swoje spostrzeżenia z użytkowania tych opon. Pożywiom, uwidim jak mawiają starożytni indianie :kwink:

Peter
dobry jak...
dobry jak...
Posty: 929
Rejestracja: sobota, 27 lutego 2016, 22:31
Skąd jesteś: ...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 25 times

Re: Opony- oceny , dyskusje po latach użytkowania

#38 Postautor: Peter » czwartek, 5 stycznia 2017, 23:28

Tak też przypuszczałem, że chodziło Ci raczej o KO, ale nie byłem pewny. Sporo czytałem na temat tych opon i natrafiłem na info porównujące KO z KO2 z którego jasno wynikało, że jednak KO nie były oponami całorocznymi, a i sam producent w US sprzedawał je jako typowo letnie opony AT. Być może te dwie, jednak różniące się od siebie opony ktoś z różnych przyczyn nie rozróżnił, a błędne info poszło dalej. Oczywiście zgadzam się z Tobą, czas najlepiej zweryfikuje ich przydatność, ale będzie to dość długi przedział czasowy. Z tego co piszą użytkownicy tych opon, średnio wystarczają one na 120 tysięcy kilometrów, a i gwarancja 10 lat też daje spore zabezpieczenie.

Awatar użytkownika
Student_x
możesz mi ufać
możesz mi ufać
Posty: 1013
Wiek: 43
Rejestracja: niedziela, 23 października 2016, 18:16
Skąd jesteś: Lublin
Silnik: 2.5 CRDi (140KM)
Skrzynia: M/T
Napęd: 4 WD AUTO
Rok: 2003
Kolor: Srebrno Szary
Przebieg (km.): 307000
Inny Samochód: Voyager RG
Has thanked: 53 times
Been thanked: 50 times
Kontaktowanie:

Re: Opony- oceny , dyskusje po latach użytkowania

#39 Postautor: Student_x » piątek, 6 stycznia 2017, 08:56

No raczej Gerwazy sobie sam odpowiedziałeś na ostatnie pytanie. Naturalny proces starzenia się materiału, z pewnością nie podlega gwarancji :)
Na dodatek , mogę się założyć, że w przypadku wybulenia takiej opony, zastawią się użytkowaniem, czyli przejazd z dużą prędkością przez krawężnik, lub najechanie na coś wystającego z dużą prędkością i złym ciśnieniem w oponach. A nie udowodnisz producentowi, że tak nie było. Nie ma szans. Ewentualnie będziesz mógł liczyć na to, że opona Ci sparcieje, ale , właśnie tutaj też mamy ALE, producent może się z zastawić , nie odpowiednią konserwacją opon , lub przechowywanie w złych warunkach. Dobrze wiemy, że są środki konserwujące opony, a producent może zalecać, takie, których nie ma na Polskim rynku, ponieważ producentem nie jest firma Polska, druga sprawa , zalecenia co do przechowywania są takie, że raczej nikt nie jest w stanie ich spełnić. Kolejną sprawą , będzie to, że można jakieś odklejanie się bieżnika, czy wybulenia, wyząbkowania, zgonić na niewłaściwe , niesprawne , amortyzatory lub zawieszenie, do tego dochodzi złe wyważenie kół :) Jakoś bym podchodził ostrożnie do gwarancji :) W Voyagerze walczyłem i odpuściłem reklamację amortyzatorów KYB bo hurtownia się wypięła, a producent przekazuje decyzję o wymianie na hurtownie. Hurtownia przyjmując reklamacje , bierze to na siebie a KYB daje jej drugie amortyzatory. Amorki po prostu bujają tyłem auta tak, jak by w ogóle nie miały gazu, ale na teście jeszcze mieszczą się w normie, co równie dobrze pokaże to samo, jak wyjmę amortyzatory, ponieważ, samo zawieszenie jest w stanie stworzyć 60% sprawności, bo urządzenie do badania amortyzatorów de Facto sprawdza sprawność całego amortyzatora , a nie tylko amortyzatorów :) Tak, że 10 lat gwarancji , no jak macie w rodzinie prawnika , to dacie radę to wydębić, inaczej liczył bym na max. 3 lata :)
Będzie Ładne , Dopóki Się Nie Rozpadnie

Awatar użytkownika
hunter
ASSISTANCE
ASSISTANCE
Posty: 3754
Rejestracja: piątek, 27 maja 2011, 00:37
Skąd jesteś: Toruń
Silnik: zbłądziłem - mam inny pojazd
Skrzynia: A/T-TIPTRONIC
Napęd: 4 WD AUTO
Rok: nie dotyczy
Kolor: DARK GREY
Inny Samochód: SPORTAGE QL 2,0 CRDI
Twoje poprzednie Sorento: Była czarna 3,3V6 248 KM, lift na daystar + sprężyny by Stella , Była SII 2,2CRDI 197KM AT AWD.
Has thanked: 21 times
Been thanked: 123 times
Kontaktowanie:

Re: Opony- oceny , dyskusje po latach użytkowania

#40 Postautor: hunter » piątek, 6 stycznia 2017, 10:33

Co do gwarancji na opony to tutaj http://www.ringopony.com.pl/kartygwarancyjne/michelin-karta_gwarancyjna.pdf można poczytać na temat warunków -wszyscy producenci maja podobne. Życzę powodzenia w reklamacji opony. :yes:
"JO" - JESTEM Z TORUNIA

Awatar użytkownika
cezio77
możesz mi ufać
możesz mi ufać
Posty: 1111
Wiek: 46
Rejestracja: sobota, 27 września 2014, 11:42
Skąd jesteś: Ostróda
Silnik: 2.5 CRDi (170KM)
Skrzynia: A/T-TIPTRONIC
Napęd: 4 WD AUTO
Rok: 2007
Kolor: Czarny
Przebieg (km.): 190000
Inny Samochód: Nissan Micra
Has thanked: 45 times
Been thanked: 24 times

Re: Opony- oceny , dyskusje po latach użytkowania

#41 Postautor: cezio77 » piątek, 6 stycznia 2017, 12:14

Wychwalałem w zeszłym roku opony Cooper Discoverer AT3.
Zeszłej zimy na ubitym śniegu zachowywały się bardzo poprawnie i byłem zadowolony.
W tym roku widać znaczne pogorszenie w hamowaniu, auto zachowuje się jakby było obute w zwykłe letnie opony i jeździ jak po lodzie.
Zmieniłem zdanie co do opon uniwersalnych: na lato AT-ki, na zimę zimówki.
"Głupiec myśli, że ma dość rozumu; mędrzec wie, jak wiele mu brakuje".

Peter
dobry jak...
dobry jak...
Posty: 929
Rejestracja: sobota, 27 lutego 2016, 22:31
Skąd jesteś: ...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 25 times

Re: Opony- oceny , dyskusje po latach użytkowania

#42 Postautor: Peter » piątek, 6 stycznia 2017, 13:43

Gerwazy pisze:Pytanie jeszcze, na co producent daje 10-cio letnią gwarancję?
Na pewno nie na naturalne zużycie, raczej na wady fabryczne.
Ciekaw jestem również, czy gwarancja obejmuje naturalny proces starzenia się materiału?



Wszystko jest dostępne i można sobie sprawdzić. Różnica występuje jedynie względem zasobności portfela kupującego, który wraz z oponami decyduje się na gwarancję standardową (ograniczoną) trwającą 6 lat, lub po zarejestrowaniu się na stronie producenta, gwarancję pełną 10 letnią. Odpowiadając wstępnie na Twoje pytanie, nawet w opcji standardowej gwarancja na naturalne zużycie bieżnika wynosi 75k.

Poza tym, porównywanie zasad gwarancyjnych obowiązujących w PL, a za oceanem jest niezbyt fortunnym, dwa różne, jakże czasem niewyobrażalne światy.

Awatar użytkownika
pikkolo
coś umiem
coś umiem
Posty: 641
Rejestracja: środa, 3 marca 2010, 23:28
Skąd jesteś: Krakoofek
Silnik: 2.5 CRDi (140KM)
Skrzynia: A/T
Napęd: 4 WD AUTO
Rok: 2004
Kolor: szary/szary
Przebieg (km.): 266666
Has thanked: 2 times
Been thanked: 6 times
Kontaktowanie:

Re: Opony- oceny , dyskusje po latach użytkowania

#43 Postautor: pikkolo » piątek, 6 stycznia 2017, 15:05

a ja mam od kilku lat uniwersalne brigdestone i sobie chwalę. Oczywiście nie zamierzam udawać że jest lepszy niż zimówka pełną gębą. Ale na razie nie odczułem pogorszenia trakcji z tytułu wieku opony. Zobaczymy co będzie teraz jak jest -20 ma zewnątrz.
pikkolo
--------------------------
2004 / 2,4D / 140KM
srebrny

Kerkhof
jestem
jestem
Posty: 7
Rejestracja: piątek, 3 lutego 2017, 12:17
Skąd jesteś: Kraków
Rok: 2004
Kontaktowanie:

Re: Opony- oceny , dyskusje po latach użytkowania

#44 Postautor: Kerkhof » sobota, 25 lutego 2017, 19:51

Witam.

Kupiłem Sorento z 2004 r., niestety z bieżnikowanymi, pięcioletnimi oponami Collins. Poszukuję budżetowych, całorocznych. Czy ktoś ma, używa i może coś na ten temat napisać ? CAŁOROCZNE HIFLY 245/70R16
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Xors
teraz jestem
teraz jestem
Posty: 483
Wiek: 39
Rejestracja: czwartek, 29 września 2016, 10:21
Skąd jesteś: Białystok
Silnik: zbłądziłem - mam inny pojazd
Skrzynia: M/T
Napęd: 4 WD
Rok: 2004
Kolor: złoty
Przebieg (km.): 155
Inny Samochód: Grand Vitara, AudiTT
Twoje poprzednie Sorento: Sorento 2,4B+G
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times
Kontaktowanie:

Re: Opony- oceny , dyskusje po latach użytkowania

#45 Postautor: Xors » sobota, 25 lutego 2017, 20:14

Chyba prędzej znajdziesz na forum opinie o nalewkach niż o budżetowych oponach. Jakoś tak jest. Szwagier w allroad miał przez dwie zimy nexen vanguard 225/660/17 i był zadowolony. Dobra trakcja, żadnych problemów z hamowaniem, wysoki indeks prędkości. Na pewno warte swojej ceny. Podumaj po czym i jak będziesz jeździć, czy interesuje Cie teren czy raczej tylko czarne.


Wróć do „Zawieszenie, koła, układ kierowniczy, hamulcowy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości