Problem z wycieraczkami, elektryką...

Wszystko, co związane z układem elektrycznym

Moderator: Moderator

Wiadomość
Autor
geo_mc
jestem
jestem
Posty: 24
Rejestracja: poniedziałek, 1 września 2014, 10:37
Skąd jesteś: Myślenice
Silnik: 2.5 CRDi (170KM)
Skrzynia: A/T-TIPTRONIC
Napęd: 4 WD AUTO
Rok: 2008
Kontaktowanie:

Problem z wycieraczkami, elektryką...

#1 Postautor: geo_mc » środa, 21 listopada 2018, 16:57

Witam forumowiczów ;)
Miałem wczoraj ciekawą przygodę z moim Sorento. Mianowicie zastała mnie burza deszczowo-lodowo-śniegowa w większym mieście. Oczywiście pierwszy ruch to włączenie wycieraczek i ku mojemu zdziwieniu nie działają. Zanim się zorientowałem, że nie działa tylko 1 bieg (czasowe) jechałem bite 2 minuty prawie nic nie widząc, szukając miejsca postoju i z racji, że żona towarzyszyła mi w podróży w tak krótkim czasie została wina zwalona na nią :mad: W sobotę planuję przyglądnąć co mogło się stać i mam pytanie do doświadczonych osób czy mogli by mnie nakierować w myśleniu co do możliwej usterki.
Mianowicie nie działają wycieraczki gdy wajcha jest w położeniu czasowym, działają natomiast na 2 i 3 biegu normalnie. W momencie spryskiwania szyby też wycieraczki nie działają tylko działa samo spryskiwanie. Nie działa też tylnia wycieraczka, ale jej nigdy nie używałem więc nie wiem czy też nie działa od teraz. Działają też wycieraczki normalnie jak przyczymam dźwignię do góry i puszczę - przejdą po szybie i wrócą do swojego położenia.
Z racji, że znam każdy szmer samochodu :D:D - w położeniu wajchy wycieraczki - czasowe nie słyszę też działania przekaźnika. On stukał charakterystycznie w zależności od zmiany trybu jazdy, mianowicie jazda / postój i było go słychać jak się auto zatrzymywało i wycieraczki chodziły wolniej i jak się ruszało wycieraczki chodziły szybciej.
Rozmyślam o 3 przyczynach: wajcha wycieraczki, przekaźnik, silniczki. Ale skoro silniczki chodzą na 2 i 3 biegu to chyba są ok. Skoro też przykładowo działa spryskiwanie a nie działają w tym czasie wycieraczki to wajcha też chyba jest ok bo jednak coś wtedy działa. Zostaje mi tylko przekaźnik, ponieważ go nie słyszę :) Czy może ktoś z Was wie gdzie znajduje się ten przekaźnik i czy on może być przyczyną i czy mógł się po prostu zepsuć. Szukałem w instrukcji rozmieszczenia przekaźników ale znalazłem tylko to co jest pod maską i rozpisanie bezpieczników.
Jeszcze dla ciekawostki, ale wydaje mi się, że nie ma to nic wspólnego z wycieraczkami - w tamtym tygodniu przestało mi działać podświetlanie przycisków podgrzewania siedzeń informujących o ich załączeniu (L i P) gdy są włączone (małe pomarańczowe światełka). Samo podgrzewanie siedzeń działa, są ciepłe i słyszę normalnie, chyba jest to cyknięcie przekaźnika w przypadku ich załączenia.
Z góry dzięki za pomoc w naprowadzeniu co do możliwej usterki :happy1:

diodalodz
Jestem
Jestem
Posty: 1044
Rejestracja: środa, 1 listopada 2017, 18:35
Skąd jesteś: Łódź
Silnik: 3.3 V6 (248KM)
Skrzynia: A/T-TIPTRONIC
Napęd: 4 WD AUTO
Rok: 2007
Kolor: srebrny
Przebieg (km.): 155000
Inny Samochód: Opirus
Has thanked: 13 times
Been thanked: 54 times
Kontaktowanie:

Re: Problem z wycieraczkami, elektryką...

#2 Postautor: diodalodz » środa, 21 listopada 2018, 19:03

nie wiem jaki masz samochód, ale w mk1 wycieraczkami czasowymi steruje chyba ETACS, bo B8 to pin wykonawczy przekaźnika wycieraczki, a B9, B21 i B22 to wejście z przełącznika.

geo_mc
jestem
jestem
Posty: 24
Rejestracja: poniedziałek, 1 września 2014, 10:37
Skąd jesteś: Myślenice
Silnik: 2.5 CRDi (170KM)
Skrzynia: A/T-TIPTRONIC
Napęd: 4 WD AUTO
Rok: 2008
Kontaktowanie:

Re: Problem z wycieraczkami, elektryką...

#3 Postautor: geo_mc » środa, 21 listopada 2018, 19:28

Samochód to Sorento 2008 rok 2.5 diesel.

Awatar użytkownika
arturiewa5
możesz mi ufać
możesz mi ufać
Posty: 1224
Wiek: 58
Rejestracja: piątek, 25 grudnia 2015, 23:24
Skąd jesteś: Wołów
Wersja Kia Sorento: Kia Sorento I
Silnik: 2.5 CRDi (140KM)
Skrzynia: M/T
Napęd: 4 WD
Rok: 2004
Kolor: BORDO
Przebieg (km.): 180000
Inny Samochód: ML 280 CDI
Been thanked: 15 times
Kontaktowanie:

Re: Problem z wycieraczkami, elektryką...

#4 Postautor: arturiewa5 » środa, 21 listopada 2018, 20:40

Jak uzupełnisz stopkę to będzie wiadomo jakie masz Sorento i nie będzie tych pytań :hmm: "jakie masz Sorento?"

Awatar użytkownika
vokal
ASSISTANCE
ASSISTANCE
Posty: 6169
Rejestracja: poniedziałek, 22 marca 2010, 11:55
Skąd jesteś: WA/NOE
Wersja Kia Sorento: Kia Sorento I
Silnik: 2.5 CRDi (140KM)
Skrzynia: M/T
Napęd: 4 WD AUTO
Rok: 2003
Kolor: IndigoBlue/AlpinGrey
Inny Samochód: Jazz 1.4 LS '06
Has thanked: 13 times
Been thanked: 49 times
Kontaktowanie:

Re: Problem z wycieraczkami, elektryką...

#5 Postautor: vokal » czwartek, 22 listopada 2018, 10:41

1. Uzupełnij profil.
2. Sprawdź, czy nie zalazł rdzą silniczek pompy od spryskiwaczy - ten przy zbiorniczku.
Ja miałem odwrotnie - nie mogłem wyłączyć wycieraczek z pierwszego biegu. Po schemacie doszedłem do pompy spryskiwaczy i okazało się, że jest tam cały mechanizm sterowania połączony z ETACSem.
Od tego może u Ciebie wariować sterowanie wycieraczkami.
Obrazek
Obrazek
"Ludzie są gotowi uwierzyć we wszystko, tylko nie w prawdę."

geo_mc
jestem
jestem
Posty: 24
Rejestracja: poniedziałek, 1 września 2014, 10:37
Skąd jesteś: Myślenice
Silnik: 2.5 CRDi (170KM)
Skrzynia: A/T-TIPTRONIC
Napęd: 4 WD AUTO
Rok: 2008
Kontaktowanie:

Re: Problem z wycieraczkami, elektryką...

#6 Postautor: geo_mc » czwartek, 22 listopada 2018, 17:44

Mam problem z uzupełnieniem profilu. Próbowałem już na dwóch przeglądarkach... i w opcji silnik: "Tu podaj rodzaj silnika, wybierz z listy" nie mogę nic wybrać i przez to nie mogę zakończyć edycji uzupełnienia danych profilu.
Czy ktoś miał podobny problem?
Mam jeszcze pytanie czy po podłączeniu sorento do urządzenia diagnozującego na serwisie wyjdzie w czym jest problem w wycieraczkach?

Awatar użytkownika
vokal
ASSISTANCE
ASSISTANCE
Posty: 6169
Rejestracja: poniedziałek, 22 marca 2010, 11:55
Skąd jesteś: WA/NOE
Wersja Kia Sorento: Kia Sorento I
Silnik: 2.5 CRDi (140KM)
Skrzynia: M/T
Napęd: 4 WD AUTO
Rok: 2003
Kolor: IndigoBlue/AlpinGrey
Inny Samochód: Jazz 1.4 LS '06
Has thanked: 13 times
Been thanked: 49 times
Kontaktowanie:

Re: Problem z wycieraczkami, elektryką...

#7 Postautor: vokal » czwartek, 22 listopada 2018, 18:48

Poprawiłem Twój profil.
Sprawdź, czy jest dobrze - szczególnie skrzynia i napęd, jeśli nie, to spróbuj sam poprawić.
Diagnostyka przewodem raczej nic nie powie o wycieraczkach, ale możesz spróbować wejść w moduł BCM.
Obrazek
Obrazek
"Ludzie są gotowi uwierzyć we wszystko, tylko nie w prawdę."


Wróć do „Elektryka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości