Problem z oświetleniem wewnątrz oraz światłami

Wszystko, co związane z układem elektrycznym

Moderator: Moderator

Wiadomość
Autor
Criss
awansowałem na
awansowałem na
Posty: 41
Wiek: 31
Rejestracja: piątek, 22 stycznia 2021, 12:58
Skąd jesteś: Nowa Słupia
Wersja Kia Sorento: Kia Sorento I
Silnik: 3.5 V6 (195KM)LPG
Skrzynia: Automatyczna
Napęd: RWD
Rok: 2005
Kolor: Złoty-miedziany
Przebieg (km.): 240000
Kontaktowanie:

Problem z oświetleniem wewnątrz oraz światłami

#1 Postautor: Criss » piątek, 22 stycznia 2021, 13:51

Witam.. mam problem z którym męczę się już ponad tydzień. Wchodząc do samochodu po otwarciu drzwi nie ma podświetlenia środkowego oraz w drzwiach (wszystkich), jedynie to nad bagażnikiem. Można środkowe włączyć ręcznie ale w pozycji door nie działa. Ale to jeszcze nic, gorzej robi się gdy po włączeniu świateł otwieram drzwi kierowcy i wtedy gaśnie podświetlenie zegarów oraz wszystkich przycisków wraz z postojówkami z zewnątrz przód i tył. Aby wszystko działało trzeba jeszcze raz manetką od świateł wyłączyć oraz włączyć raz jeszcze światła wtedy wszystko wraca. Bezpieczniki sprawdzone kilkanaście razy w akcie desperacji , myślałem że jakiś pominąłem .
Otwarcie innych drzwi nie powoduje takiego problemu tylko kierowcy . Wiązka od drzwi i słupka środkowego sprawdzona i nie ma zwarć .jest wiele podobnych tematów ale bez rozwiązań lub u mnie one nie pomogły . Dlatego zdecydowałem zamieścić swój post. Ma ktoś pomysł co jeszcze sprawdzić lub wymienić ? Dodam że światła długie oraz krótkie nie gasną przy otwarciu drzwi kierowcy.

Awatar użytkownika
Mucha
Off-Road
Off-Road
Posty: 2084
Wiek: 35
Rejestracja: środa, 19 grudnia 2018, 22:25
Skąd jesteś: Raszyn
Wersja Kia Sorento: Kia Sorento I
Silnik: 2.5 CRDi (140KM)
Skrzynia: A/T-TIPTRONIC
Napęd: 4 WD
Rok: 2003
Kolor: Czarny
Przebieg (km.): 228000
Has thanked: 62 times
Been thanked: 105 times
Kontaktowanie:

Re: Problem z oświetleniem wewnątrz oraz światłami

#2 Postautor: Mucha » piątek, 22 stycznia 2021, 14:07

Dzieje Ci się tak z kluczami w stacyjce na odpalonym aucie? Ja mam u siebie dokładnie tak że wsiadam do auta, wkładam klucz w stacyjkę zapalają się pozycję, przekręcam na rozruch zapalają się mijania i odpalam. Później gdy kończę jazdę, wyłączam silnik kluczykiem, światła wszystkie świecą, wyjmuje że stacyjki rozryglowują się drzwi, światła świecą i jak otwieram drzwi dopiero wszystko gaśnie.
265/75/16 et 25
Lift 6 cali
Dzik Dzik Dzik :rolley:
Jedyny taki w Polsce dzik po Koksie :happy2:

Criss
awansowałem na
awansowałem na
Posty: 41
Wiek: 31
Rejestracja: piątek, 22 stycznia 2021, 12:58
Skąd jesteś: Nowa Słupia
Wersja Kia Sorento: Kia Sorento I
Silnik: 3.5 V6 (195KM)LPG
Skrzynia: Automatyczna
Napęd: RWD
Rok: 2005
Kolor: Złoty-miedziany
Przebieg (km.): 240000
Kontaktowanie:

Re: Problem z oświetleniem wewnątrz oraz światłami

#3 Postautor: Criss » piątek, 22 stycznia 2021, 14:20

U mnie światła muszę ręcznie włączyć , same się nie zapalają po przekręceniu kluczyka chyba że zostawię w pozycji włączonej wtedy jest tak jak mówisz że po przekręceniu załącza a po zgaszeniu wyłącza.. wszystko jest ok do momentu otwarcia drzwi kierowcy :confused:
Otwierałem nawet niektóre moduły żeby sprawdzić czy nie ma przepalonych ścieżek na płytkach drukowanych ale jedynie niektóre były brudne w takim nalocie biało szarym i po przemyciu tego nalotu naprawiłem centralny zamek z guzika w drzwiach bo nie chodził po zakupie .

Criss
awansowałem na
awansowałem na
Posty: 41
Wiek: 31
Rejestracja: piątek, 22 stycznia 2021, 12:58
Skąd jesteś: Nowa Słupia
Wersja Kia Sorento: Kia Sorento I
Silnik: 3.5 V6 (195KM)LPG
Skrzynia: Automatyczna
Napęd: RWD
Rok: 2005
Kolor: Złoty-miedziany
Przebieg (km.): 240000
Kontaktowanie:

Re: Problem z oświetleniem wewnątrz oraz światłami

#4 Postautor: Criss » piątek, 22 stycznia 2021, 14:25

Oczywiście dzieje się tak przy otwarciu drzwi nieważne czy silnik pracuje czy jest tylko przekręcony w pozycję on na włączonych światłach . Po zamknięciu drzwi dalej brak oświetlenia, dopiero jak przekręcę światła na off i znów włączę to działa. Ucina mi jedynie postojowki w taki sposób a reszta czyli długie i krótkie działają niezależnie czy drzwi otwarte czy zamknięte.

Awatar użytkownika
Marek
ASSISTANCE
ASSISTANCE
Posty: 11348
Rejestracja: sobota, 19 października 2013, 11:04
Skąd jesteś: Warszawa-Rakowiec
Wersja Kia Sorento: Kia Sorento I
Silnik: 2.5 CRDi (140KM)
Skrzynia: A/T-TIPTRONIC
Napęd: 4 WD AUTO
Rok: 2005
Kolor: czarny
Przebieg (km.): 268000
Has thanked: 255 times
Been thanked: 352 times
Kontaktowanie:

Re: Problem z oświetleniem wewnątrz oraz światłami

#5 Postautor: Marek » piątek, 22 stycznia 2021, 23:42

Czy masz wersję amerykańską pojazdu? Czy masz potencjometr od podświetlenia zegarów? Jeżeli chodzi o oświetlenie kabiny, prawdopodobnie uszkodzona jest dioda -9138A 3E000. Znajdziesz ją po lewej stronię w pobliżu skrzynki z bezpiecznikami. Co do świateł przyczyny szukał bym w samej stacyjce. Tylko muszę jeszcze sprawdzić czy problem będzie w samej kostce stacyjki. Jeżeli nikt nie grzebał przy instalacji to u Ciebie sygnał ze stacyjki o pozycji kluczyka nie dochodzi do modułu ETACS. Tylko tu właśnie mam problem, nie wiem czy sygnał idzie z kostki stacyjki czy z osobnego stycznika na korpusie stacyjki.

Criss
awansowałem na
awansowałem na
Posty: 41
Wiek: 31
Rejestracja: piątek, 22 stycznia 2021, 12:58
Skąd jesteś: Nowa Słupia
Wersja Kia Sorento: Kia Sorento I
Silnik: 3.5 V6 (195KM)LPG
Skrzynia: Automatyczna
Napęd: RWD
Rok: 2005
Kolor: Złoty-miedziany
Przebieg (km.): 240000
Kontaktowanie:

Re: Problem z oświetleniem wewnątrz oraz światłami

#6 Postautor: Criss » sobota, 23 stycznia 2021, 08:06

A więc po kolei... Mam wersje amerykańską oraz posiadam potencjometr do regulacji oświetlenia, po podkręceniu na max rozjaśnia zegary do oporu, oraz włącza oświetlenie, czyli wszystkie trzy lampki nad głową kierowcy , u pasażerów oraz w bagażniku . Diody w okolicy bezpieczników nie znalazłem ale poszukam zaraz, raz jeszcze dla pewności. Może ktoś ją wyciął, bo miał już problemy i stąd ten cyrk z oswietleniem.. Jeśli chodzi o stacyjkę, to mówisz że do wymiany ? Za bardzo nie rozumiem co miałaby stacyjka do tego że gaśnie oświetlenie przy otwarciu drzwi kierowcy? Dokładnie chodzi o wciśnięcie guzika od podświetlenia który jest na słupku, żeby zgasły światła postojowe i podświetlenie zegarów wystarczy na otwartych drzwiach wcisnąć ten guzik ale już inne czyli u pasażera i z tyłu nie robią tego problemu .

Awatar użytkownika
Marek
ASSISTANCE
ASSISTANCE
Posty: 11348
Rejestracja: sobota, 19 października 2013, 11:04
Skąd jesteś: Warszawa-Rakowiec
Wersja Kia Sorento: Kia Sorento I
Silnik: 2.5 CRDi (140KM)
Skrzynia: A/T-TIPTRONIC
Napęd: 4 WD AUTO
Rok: 2005
Kolor: czarny
Przebieg (km.): 268000
Has thanked: 255 times
Been thanked: 352 times
Kontaktowanie:

Re: Problem z oświetleniem wewnątrz oraz światłami

#7 Postautor: Marek » sobota, 23 stycznia 2021, 09:36

Nie napisałem że stacyjka do wymiany. Napisałem że sygnał o kluczyku włożonym do stacyjki nie dochodzi do modułu nadwozia. A resztę musisz sprawdzić, może być stacyjka, lub urwane przewody,lub moduł nadwozia , albo zaśniedziałe styki w kostkach. Guzik krańcowy na słupku zostaw w spokoju, on działa dobrze. Światła postojowe powinny gasnąć dopiero jak wyciągniesz kluczyk ze stacyjki i otworzysz drzwi kierowcy.

Criss
awansowałem na
awansowałem na
Posty: 41
Wiek: 31
Rejestracja: piątek, 22 stycznia 2021, 12:58
Skąd jesteś: Nowa Słupia
Wersja Kia Sorento: Kia Sorento I
Silnik: 3.5 V6 (195KM)LPG
Skrzynia: Automatyczna
Napęd: RWD
Rok: 2005
Kolor: Złoty-miedziany
Przebieg (km.): 240000
Kontaktowanie:

Re: Problem z oświetleniem wewnątrz oraz światłami

#8 Postautor: Criss » sobota, 23 stycznia 2021, 10:05

Więc najważniejsze pytanie... Wszystko mi się układa w stronę uszkodzonego sterownika, ponieważ styki przy większości sterowników były czyszczone a nawet sterowniki przemywane bo miały taki proszek zaśniedziały na ścieżkach małymi fragmentami na płytkach drukowanych. Który sterownik odpowiada za tę funkcję ? Chodzi mi o miejsce gdzie się znajduje i czy jest w nim immo ? Bo jeśli nie ma to nie ma problemu ... Kupię i sprawdzę czy pomogło , trudniej jeśli jest w nim immo bo trzeba będzie parować z resztą sterowników i kluczykiem a to już sam nie zrobię .

Awatar użytkownika
Marek
ASSISTANCE
ASSISTANCE
Posty: 11348
Rejestracja: sobota, 19 października 2013, 11:04
Skąd jesteś: Warszawa-Rakowiec
Wersja Kia Sorento: Kia Sorento I
Silnik: 2.5 CRDi (140KM)
Skrzynia: A/T-TIPTRONIC
Napęd: 4 WD AUTO
Rok: 2005
Kolor: czarny
Przebieg (km.): 268000
Has thanked: 255 times
Been thanked: 352 times
Kontaktowanie:

Re: Problem z oświetleniem wewnątrz oraz światłami

#9 Postautor: Marek » sobota, 23 stycznia 2021, 10:48

Sterownik ETACS jest zamontowany za popielniczką . Ja bym prześwietlił i sprawdził najpierw przewody idące ze stacyjki do sterownika. Może ktoś chciał zlikwidować brzęczyk odpowiadający za pozostawiony kluczyk , niezapięte pasy , lub nie zamknięte drzwi podczas jazdy , i przeciął nie ten przewód.

Criss
awansowałem na
awansowałem na
Posty: 41
Wiek: 31
Rejestracja: piątek, 22 stycznia 2021, 12:58
Skąd jesteś: Nowa Słupia
Wersja Kia Sorento: Kia Sorento I
Silnik: 3.5 V6 (195KM)LPG
Skrzynia: Automatyczna
Napęd: RWD
Rok: 2005
Kolor: Złoty-miedziany
Przebieg (km.): 240000
Kontaktowanie:

Re: Problem z oświetleniem wewnątrz oraz światłami

#10 Postautor: Criss » sobota, 23 stycznia 2021, 11:56

Tak zrobię i dam znać czy coś było nie tak chociaż demontowałem go i na pierwszy rzut oka było ok ale sprawdzę... Brzęczyk działa ale nawet przy zamkniętych drzwiach przez chwilę i po chwili milknie .. dzieje się tak zaraz po przekręceniu zapłonu w pozycję on. A czy jest w nim immo czy mogę w razie czego podmienić na inny i powinno chodzić bez parowania ?

Awatar użytkownika
Marek
ASSISTANCE
ASSISTANCE
Posty: 11348
Rejestracja: sobota, 19 października 2013, 11:04
Skąd jesteś: Warszawa-Rakowiec
Wersja Kia Sorento: Kia Sorento I
Silnik: 2.5 CRDi (140KM)
Skrzynia: A/T-TIPTRONIC
Napęd: 4 WD AUTO
Rok: 2005
Kolor: czarny
Przebieg (km.): 268000
Has thanked: 255 times
Been thanked: 352 times
Kontaktowanie:

Re: Problem z oświetleniem wewnątrz oraz światłami

#11 Postautor: Marek » sobota, 23 stycznia 2021, 13:16

Możesz podmienić . Brzęczyk nie powinien działać przy zamkniętych drzwiach. Do korpusu stacyjki z boku, jest przykręcona na dwie śrubki biała kostka . Zastanawiam się czy to nie jest przypadkiem stycznik który przekazuje informację o obecności lub nie kluczyka w stacyjce. Nie mam schematu , ani nie mam stacyjki i nie mogę tego sprawdzić. :) Może pójdę później do auta i za pomocą kombinacji z kluczykiem jako to zbadam.

Criss
awansowałem na
awansowałem na
Posty: 41
Wiek: 31
Rejestracja: piątek, 22 stycznia 2021, 12:58
Skąd jesteś: Nowa Słupia
Wersja Kia Sorento: Kia Sorento I
Silnik: 3.5 V6 (195KM)LPG
Skrzynia: Automatyczna
Napęd: RWD
Rok: 2005
Kolor: Złoty-miedziany
Przebieg (km.): 240000
Kontaktowanie:

Re: Problem z oświetleniem wewnątrz oraz światłami

#12 Postautor: Criss » sobota, 23 stycznia 2021, 13:29

A więc tak, znalazłem kostkę niebieską z takim zatrzaskiem jak idą zazwyczaj do sterowników z taką dźwignia do blokowania zatrzasku i nie jest nigdzie wpięta , w okolicy między stacyjka a środkowym tunelem ale nie mogę zdjęcia dodać bo za duży rozmiar :( do tego po wypięciu kostki od sterownika komfortu tej mniejszej białej od dołu sterownika nie ma wogóle postojówek ani oświetlenia kabiny czyli ta kostka odpowiada za moje problemy bo to co szwankuje u mnie jest właśnie tam umiejscowione . Może to coś pomoże .. wygląda jakby sterownik dostał zwarcia w tym segmencie lub wiązka walnięta gdzieś, tyle że ona wchodzi w ogromny plik przewodów i nie da rady jej rozbebeszyć, nie dojdę potem lądu co i jak :roftl:

Awatar użytkownika
Marek
ASSISTANCE
ASSISTANCE
Posty: 11348
Rejestracja: sobota, 19 października 2013, 11:04
Skąd jesteś: Warszawa-Rakowiec
Wersja Kia Sorento: Kia Sorento I
Silnik: 2.5 CRDi (140KM)
Skrzynia: A/T-TIPTRONIC
Napęd: 4 WD AUTO
Rok: 2005
Kolor: czarny
Przebieg (km.): 268000
Has thanked: 255 times
Been thanked: 352 times
Kontaktowanie:

Re: Problem z oświetleniem wewnątrz oraz światłami

#13 Postautor: Marek » sobota, 23 stycznia 2021, 13:39

Raczej nić nie tnij i nie pruj , raczej jak możesz to miernikiem zmierz ciągłość przewodów między stacyjką a modułem. Sprawdziłem , stycznik przykręcony do korpusy stacyjki odpowiada za informację o obecności kluczyka w stacyjce.

Criss
awansowałem na
awansowałem na
Posty: 41
Wiek: 31
Rejestracja: piątek, 22 stycznia 2021, 12:58
Skąd jesteś: Nowa Słupia
Wersja Kia Sorento: Kia Sorento I
Silnik: 3.5 V6 (195KM)LPG
Skrzynia: Automatyczna
Napęd: RWD
Rok: 2005
Kolor: Złoty-miedziany
Przebieg (km.): 240000
Kontaktowanie:

Re: Problem z oświetleniem wewnątrz oraz światłami

#14 Postautor: Criss » sobota, 23 stycznia 2021, 16:37

Sprawdzę i napisze co i jak... dzięki wielkie za fatygę i sprawdzenie. Wychodziło by na to, o ile dobrze rozumiem, że pomimo odpalenia silnika moduł myśli że nie ma kluczyka ?

Awatar użytkownika
Marek
ASSISTANCE
ASSISTANCE
Posty: 11348
Rejestracja: sobota, 19 października 2013, 11:04
Skąd jesteś: Warszawa-Rakowiec
Wersja Kia Sorento: Kia Sorento I
Silnik: 2.5 CRDi (140KM)
Skrzynia: A/T-TIPTRONIC
Napęd: 4 WD AUTO
Rok: 2005
Kolor: czarny
Przebieg (km.): 268000
Has thanked: 255 times
Been thanked: 352 times
Kontaktowanie:

Re: Problem z oświetleniem wewnątrz oraz światłami

#15 Postautor: Marek » sobota, 23 stycznia 2021, 16:56

Tak mniej więcej. Wstawię zdjęcie stycznika na stacyjce i jak byś mógł, to sprawdź na jego dwóch przewodach przy pomocy omomierza czy jest reakcja na włożenie i wyjęcie kluczyka .Tylko na rozpiętej kostce i bez włączania zapłonu.
Załączniki
MB344574.jpg
MB344574.jpg (13.84 KiB) Przejrzano 908 razy


Wróć do „Elektryka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości