Odpalanie na mrozie

Naprawa, regulacja, usterki, porady, spostrzeżenia, układ chłodzenia i wydechowy.

Moderator: Moderator

Wiadomość
Autor
jender
moja ranga
moja ranga
Posty: 120
Rejestracja: niedziela, 16 maja 2021, 10:28
Skąd jesteś: Wrocław
Wersja Kia Sorento: Kia Sorento III
Silnik: 2.0 CRDI (185KM) Sorento3
Skrzynia: A/T
Napęd: 4 WD AUTO
Rok: 2017
Kolor: Pearl Black
Przebieg (km.): 150000
Has thanked: 15 times
Been thanked: 3 times
Kontaktowanie:

Odpalanie na mrozie

#1 Postautor: jender » niedziela, 21 stycznia 2024, 14:25

Szanowni,

w swoim Sorento mam pewne zastrzeżenia do odpalania auta na zimnym silniku na mrozie. Chodzi o sytuację w której auto postoi przez noc na mrozie i chce je pierwszy raz odpalić. W każdym dotychczasowym aucie jakie miałem musiałem w takiej sytuacji chwilę poczekać na zapłonie żeby świece żarowe się podgrzały. Po tym auto odpalało bez problemu. W przypadku Kii nie wiem jak mam to podgrzewanie świec wymusić. Jeśli wcisnę przycisk Start/Stop to auto przez chwile grzeje świece (jak dla mnie zbyt krótko ale dłużej niż przy wyższych temp) i potem odpala. Efekt jest taki że co prawda silnik odpala ale wszystko przez chwilę trzęsie się niemiłosiernie. Dla mnie świece grzeją za krótko i stąd takie efekty.

I tu pytanie do Was. Czy da się to jakoś obejść? Tak żeby świece grzały trochę dłużej i auto odpalało bez tego trzęsienia?

Na chwilę obecną przebieg to ok 164 tys km i na 108 tys km były wymieniane wszystkie 4 świece żarowe.

Awatar użytkownika
Marek
ASSISTANCE
ASSISTANCE
Posty: 11395
Rejestracja: sobota, 19 października 2013, 11:04
Skąd jesteś: Warszawa-Rakowiec
Wersja Kia Sorento: Kia Sorento I
Silnik: 2.5 CRDi (140KM)
Skrzynia: A/T-TIPTRONIC
Napęd: 4 WD AUTO
Rok: 2005
Kolor: czarny
Przebieg (km.): 268000
Has thanked: 256 times
Been thanked: 353 times
Kontaktowanie:

Re: Odpalanie na mrozie

#2 Postautor: Marek » niedziela, 21 stycznia 2024, 16:18

Na początku sprawdź czy wszystkie świece grzeją , uważam że nie. Grzanie świec i tak odbywa się dłużej niż wskazuje kontrolka. Gdy któraś świeca nie grzeje, to niezależnie jak długo będziesz czekał z odpalenie i tak będzie szarpać silnikiem.

jender
moja ranga
moja ranga
Posty: 120
Rejestracja: niedziela, 16 maja 2021, 10:28
Skąd jesteś: Wrocław
Wersja Kia Sorento: Kia Sorento III
Silnik: 2.0 CRDI (185KM) Sorento3
Skrzynia: A/T
Napęd: 4 WD AUTO
Rok: 2017
Kolor: Pearl Black
Przebieg (km.): 150000
Has thanked: 15 times
Been thanked: 3 times
Kontaktowanie:

Re: Odpalanie na mrozie

#3 Postautor: jender » piątek, 26 stycznia 2024, 20:41

No właśnie problem polega na tym, że u mnie kontrolka świec żarowych świeci się zawsze dosłownie ułamek sekundy... Wciskam Start/Stop, zapalają się różne kontrolki: aku, silnik, ręczny, olej, amorki, kontolra trakcji, itp. Potem auto odpala. Czas rozruchu od wciśnięcia przicisku Start/Stop to jakaś sekunda. Jeśli temp na zewnątrz nie jest niższa niż ok. 0 C to auto odpala dobrze. Jak jest niższa to zaczzynają się cyrki...
Czy jeszcze jakiś inny element niż świece może odpowiadać za takie słabe odpalanie? Rzadko mam okazję pierwszy raz odpalać na większym mrozie ale w żadnym dieslu który użytkowałem nie było takiej sytuacji żeby po odpaleniu na mrozie silnik chodził jak sieczkarnia... Czy rozrząd może mieć na to wpływ?

Awatar użytkownika
Marek
ASSISTANCE
ASSISTANCE
Posty: 11395
Rejestracja: sobota, 19 października 2013, 11:04
Skąd jesteś: Warszawa-Rakowiec
Wersja Kia Sorento: Kia Sorento I
Silnik: 2.5 CRDi (140KM)
Skrzynia: A/T-TIPTRONIC
Napęd: 4 WD AUTO
Rok: 2005
Kolor: czarny
Przebieg (km.): 268000
Has thanked: 256 times
Been thanked: 353 times
Kontaktowanie:

Re: Odpalanie na mrozie

#4 Postautor: Marek » piątek, 26 stycznia 2024, 23:36

To jest taka akademicka dyskusja, sprawdź jedno , czyli świece a później będziemy się zastanawiać . Przecież nie będę wymyślał teraz przyczyn, powiem Ci że letnie paliwo lane zimą a ty mi odpiszesz że lejesz zimowe i tak w kółko. Rozrząd nie ma związku z temperaturą otoczenia.


Wróć do „Silniki wysokoprężne Sorento III”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 41 gości