Zmiany w Prawie o Ruchu Drogowym

Dla ludzi, którzy mają coś do powiedzenia.

Moderator: Moderator

Regulamin forum
Piszemy o tym co nas interesuje , szanujemy poglądy innych forumowiczów. Całkowicie bez polityki.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
gomez953
ASSISTANCE
ASSISTANCE
Posty: 1632
Rejestracja: wtorek, 1 lipca 2014, 22:34
Skąd jesteś: Opoczno - EOP
Wersja Kia Sorento: Kia Sorento I
Silnik: 3.3 V6 (248)LPG
Skrzynia: A/T-TIPTRONIC
Napęd: 4 WD AUTO
Rok: 2007
Kolor: Rood i siwe na dole
Przebieg (km.): 230000
Twoje poprzednie Sorento: 2.4 EX 2003 Vialle LPi niebieskie
Has thanked: 104 times
Been thanked: 194 times
Kontaktowanie:

Zmiany w Prawie o Ruchu Drogowym

#1 Postautor: gomez953 » piątek, 23 listopada 2018, 00:41

Proponowana nowelizacja Prawa o Ruchu Drogowym i Kodeksu karnego przewiduje np. kary więzienia za cofanie liczników. Przypominamy, że w przypadku "korekty wskazań" drogomierza (druk sejmowy nr 2878) kara pozbawienia wolności - od 3 miesięcy do 5 lat - grozić ma nie tylko właścicielowi pojazdu, ale też osobie, która podejmie się wykonania takiej usługi. Karę grzywny (nawet do 3 tys. zł) otrzyma również kierowca/właściciel auta, który nie zgłosi w stacji kontroli faktu wymiany licznika (np. z powodu awarii). Każdej z drogowych kontroli (policyjnej, straży granicznej, ITD) towarzyszyć ma ponadto odnotowanie przez mundurowego przebiegu pojazdu (dane trafiać mają później do centralnej bazy).

Pierwszy przewiduje m.in. kary dla "spóźnialskich". Kierowcy, którzy zjawią się na obowiązkowym badaniu technicznym później, niż w 45 dni po upływie wyznaczonej daty badania, będą musieli zapłacić równowartość 150 proc. ceny przeglądu. Dokument zakłada też uporządkowanie (ujednolicenie w skali kraju) kwestii związanych z rejestracją pojazdu zabytkowego (wprowadza np. nowy limit wiekowy - minimum 30 lat od daty wyprodukowania).

Kolejny z projektów (druk sejmowy 2699) dotyczy ukrócenia, powszechnego dziś, zjawiska usuwania filtrów cząstek stałych. Czytamy w nim m.in., że: "właścicielowi, posiadaczowi, użytkownikowi lub prowadzącemu pojazd, którego stan techniczny narusza wymagania ochrony środowiska, będzie grozić kara grzywny do 5000 złotych". Taka sama grzywna dotyczyć ma również osób (docelowo właścicieli warsztatów samochodowych), które będą oferować i przeprowadzać usługę polegającą na wycięciu filtra cząstek stałych lub inne modyfikacje, "przez które stan techniczny pojazdu zacznie naruszać wymagania ochrony środowiska" (np. zaślepienie zaworu recyrkulacji spalin EGR - przyp. red.).

Kiedy możemy spodziewać się wejścia w życie proponowanych przepisów? Pewne jest, że nowe prawo nie zacznie obowiązywać z początkiem przyszłego roku. W Sejmie odbyć się muszą trzy czytania złożonych projektów, po czym - zgodnie z przebiegiem procesu legislacyjnego - nastąpią głosowania. Uchwalone przez izbę niższą parlamentu ustawy trafią następnie do Senatu (ma 30 dni na zgłoszenie poprawek) i - finalnie - na biurko prezydenta.

Biorąc pod uwagę, że na bieżący rok zaplanowane są już tylko dwa posiedzenia Sejmu (5-7 oraz 12-14 grudnia) realnym terminem wprowadzenia zmian - o ile oczywiście spotkają się z akceptacją Senatu i Prezydenta - wydaje się koniec pierwszego kwartału przyszłego roku.

Całość artykułu: https://motoryzacja.interia.pl/samochod ... Id,2690138
Obrazek

androx
moje konto
moje konto
Posty: 200
Rejestracja: poniedziałek, 29 października 2018, 22:28
Skąd jesteś: Podlasie
Silnik: 2.5 CRDi (170KM)
Skrzynia: Manualna
Napęd: 4 WD AUTO
Rok: 2007
Kolor: silver
Przebieg (km.): 200000
Has thanked: 4 times
Been thanked: 4 times
Kontaktowanie:

Re: Zmiany w Prawie o Ruchu Drogowym

#2 Postautor: androx » piątek, 23 listopada 2018, 01:34

Te zmiany mi się podobają!
Co do długości ich procedowania - wiadomo, że ważne rzeczy uchwala się długo, nie to, co ustawę o Sądzie Najwyższym czy Trybunale Konstytucyjnym!

diodalodz
Jestem
Jestem
Posty: 1044
Rejestracja: środa, 1 listopada 2017, 18:35
Skąd jesteś: Łódź
Silnik: 3.3 V6 (248KM)
Skrzynia: A/T-TIPTRONIC
Napęd: 4 WD AUTO
Rok: 2007
Kolor: srebrny
Przebieg (km.): 155000
Inny Samochód: Opirus
Has thanked: 13 times
Been thanked: 54 times
Kontaktowanie:

Re: Zmiany w Prawie o Ruchu Drogowym

#3 Postautor: diodalodz » piątek, 23 listopada 2018, 10:43

nikt nie wycina DPFa z nadmiaru pieniędzy.
Tak samo jak nikt nie jeździ trupem dla przyjemności.
Jak ludzie zaczną zarabiać jak w Niemczech to nikt nie będzie kombinował.
Nic z tych zmian nie jest dla ludzi, tylko dla wielkich koncernów... ale czemu się nie cieszyć...

androx
moje konto
moje konto
Posty: 200
Rejestracja: poniedziałek, 29 października 2018, 22:28
Skąd jesteś: Podlasie
Silnik: 2.5 CRDi (170KM)
Skrzynia: Manualna
Napęd: 4 WD AUTO
Rok: 2007
Kolor: silver
Przebieg (km.): 200000
Has thanked: 4 times
Been thanked: 4 times
Kontaktowanie:

Re: Zmiany w Prawie o Ruchu Drogowym

#4 Postautor: androx » piątek, 23 listopada 2018, 11:01

Ale popatrz na zanieczyszczenie powietrza, szczególnie w dużych miastach. Co by nie mówić - diesel produkuje trochę trucizny...
Niestety, zaostrzanie norm emisji czeka nas na każdym kroku.

diodalodz
Jestem
Jestem
Posty: 1044
Rejestracja: środa, 1 listopada 2017, 18:35
Skąd jesteś: Łódź
Silnik: 3.3 V6 (248KM)
Skrzynia: A/T-TIPTRONIC
Napęd: 4 WD AUTO
Rok: 2007
Kolor: srebrny
Przebieg (km.): 155000
Inny Samochód: Opirus
Has thanked: 13 times
Been thanked: 54 times
Kontaktowanie:

Re: Zmiany w Prawie o Ruchu Drogowym

#5 Postautor: diodalodz » piątek, 23 listopada 2018, 11:09

To dlaczego smogu nie ma latem i jego poziom nie spada w nocy...
Zanieczyszczenie to palenie w piecach węglowych, a jak by ktoś chciał z tym skończyć, to by obniżył akcyzę na olej opałowy i gaz ziemny/lpg.
W rezultacie tej ustawy cieszyć się będzie tylko banda urzędników.

Bodzion
wiem wszystko
wiem wszystko
Posty: 2219
Rejestracja: niedziela, 22 sierpnia 2010, 21:01
Skąd jesteś: SBE
Silnik: 2.5 CRDi (140KM)
Skrzynia: A/T
Napęd: 4 WD AUTO
Rok: 2003
Kolor: srebrno - szary
Przebieg (km.): 135000
Inny Samochód: CBR 1100 XX
Has thanked: 17 times
Been thanked: 99 times
Kontaktowanie:

Re: Zmiany w Prawie o Ruchu Drogowym

#6 Postautor: Bodzion » piątek, 23 listopada 2018, 13:34

Dioda - dokładnie tak !
Każdemu "ekooszołomowi" który chce mnie wysadzić z mojego diesla, zadaję proste pytanie: dlaczego smogu nie ma w lecie ?
Przecież wielkość ruchu samochodowego jest wartością stałą mniej więcej w skali roku.

Giza

Re: Zmiany w Prawie o Ruchu Drogowym

#7 Postautor: Giza » piątek, 23 listopada 2018, 14:39

Panowie, macie rację! Za smog w 80% odpowiada ogrzewanie domów i to jest fakt.
Jednak przez cały rok ebane diesle generują cały czas syf z rury. A syf z nich jest kilkukrotnie bardziej szkodliwy niż ten z komina domu! Najgorsze są te z diesli z wyciętym DPF. Tłumaczenie że mnie nie stać to wycinam, jest identyczne z: nie stać mnie to ukradłem.

Awatar użytkownika
Marek
ASSISTANCE
ASSISTANCE
Posty: 11348
Rejestracja: sobota, 19 października 2013, 11:04
Skąd jesteś: Warszawa-Rakowiec
Wersja Kia Sorento: Kia Sorento I
Silnik: 2.5 CRDi (140KM)
Skrzynia: A/T-TIPTRONIC
Napęd: 4 WD AUTO
Rok: 2005
Kolor: czarny
Przebieg (km.): 268000
Has thanked: 255 times
Been thanked: 352 times
Kontaktowanie:

Re: Zmiany w Prawie o Ruchu Drogowym

#8 Postautor: Marek » piątek, 23 listopada 2018, 15:04

Smogu nie ma latem , a samochodów jeździ więcej . :) Dopiero jak zaczyna się sezon działkowy to odpalają swoje maszyny , widzę to na swoim parkingu i okolicznych ulicach .

alwo76
Jestem
Jestem
Posty: 839
Rejestracja: poniedziałek, 13 kwietnia 2015, 18:01
Skąd jesteś: SK
Has thanked: 25 times
Been thanked: 26 times
Kontaktowanie:

Re: Zmiany w Prawie o Ruchu Drogowym

#9 Postautor: alwo76 » piątek, 23 listopada 2018, 15:36

Kierowcy(posiadacze pojazdów) to grupa społeczna z której najłatwiej i najczęściej zdziera się pieniądze.Niestety.

diodalodz
Jestem
Jestem
Posty: 1044
Rejestracja: środa, 1 listopada 2017, 18:35
Skąd jesteś: Łódź
Silnik: 3.3 V6 (248KM)
Skrzynia: A/T-TIPTRONIC
Napęd: 4 WD AUTO
Rok: 2007
Kolor: srebrny
Przebieg (km.): 155000
Inny Samochód: Opirus
Has thanked: 13 times
Been thanked: 54 times
Kontaktowanie:

Re: Zmiany w Prawie o Ruchu Drogowym

#10 Postautor: diodalodz » piątek, 23 listopada 2018, 16:30

To oczywiste, że należy dbać o środowisko, ale trzeba to robić w miejscach gdzie efekt będzie szybki i niskim kosztem. Samochód to kropla w morzu, ale koncerny zacierają rączki, bo z rynku wyleci sporo aut. Nikt tylko nie liczy jaki będzie koszt ekologiczny utylizacji i produkcji nowych.
Oglądałem dużo kronik filmowych z PRL (troszkę się załapałem na te czasy) i z perspektywy czasu nic się nie zmienia... propaganda i pozorowane działania. W PRL było takie powiedzenie, że jak władza pomoże w jakiejś dziedzinie gospodarczej, to wiadomo, że będzie tylko gorzej.

Awatar użytkownika
Edgar
dobry jak...
dobry jak...
Posty: 963
Rejestracja: czwartek, 21 stycznia 2016, 13:06
Skąd jesteś: Katowice
Silnik: zbłądziłem - mam inny pojazd
Has thanked: 77 times
Been thanked: 62 times
Kontaktowanie:

Re: Zmiany w Prawie o Ruchu Drogowym

#11 Postautor: Edgar » piątek, 23 listopada 2018, 20:34

Dlaczego zimą, a nie latem ?
Tak dla tego, że więcej się pali ale w głównej mierze smog dla tego bo:
Powietrze ogrzane staje się lżejsze od otoczenia i unosi się do góry, co nieco zmniejsza ciśnienie powietrza w tym obszarze. Natomiast ochładzając się, staje się cięższe i opada w dół, co nieco zwiększa ciśnienie.

Awatar użytkownika
Vilmos
moje konto
moje konto
Posty: 244
Wiek: 48
Rejestracja: poniedziałek, 2 października 2017, 22:57
Skąd jesteś: ELA
Wersja Kia Sorento: Kia Sorento I
Silnik: 2.5 CRDi (140KM)
Skrzynia: M/T
Napęd: 4 WD AUTO
Rok: 2003
Kolor: Srebrny
Przebieg (km.): 416000
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times
Kontaktowanie:

Re: Zmiany w Prawie o Ruchu Drogowym

#12 Postautor: Vilmos » piątek, 23 listopada 2018, 22:26

Smog bierze się z biedy i oszczędności ludzie palą byle czym byle mieć ciepło.
Dzisiaj podpatrzyłem jak zataczający się Panowie wyciągają z kontenera takiego do odpadów rozbiórkowych piękną lakierowaną boazerkę, od razu łamali ją aby się zmieściła do wózka, ciekawe zrobią sobie boazerkę w domu czy spalą w piecu przepraszam zutylizują i ten cały syf wszyscy będziemy wdychać.
Były niedawno badania naukowców z zachodu i okazało się, że diesle wcale nie trują bardziej niż benzyniaki. Ale ekoterroryzm ma się dobrze i najłatwiej skubać kierowców, wiadomo mają trochę kasy, to zapłacą. Diesel sprawca całego smogu jest łatwy do zdefiniowania, medialny, a taki piec na wszystko, nie za bardzo. No i palą tym najczęściej ci co nic nie mają albo niewiele, trudno ściągnąć, koszty duże, społecznie nie do zaakceptowania no bo biedakom się ciepełko zabiera i skazuje na śmierć, więc padło na nas posiadaczy diesla. Kłamstwo powtarzane 100 razy staje się prawdą, a cytując klasyka "ciemny lud to kupi". Tak nam piorą mózgi.
Vilmos

androx
moje konto
moje konto
Posty: 200
Rejestracja: poniedziałek, 29 października 2018, 22:28
Skąd jesteś: Podlasie
Silnik: 2.5 CRDi (170KM)
Skrzynia: Manualna
Napęd: 4 WD AUTO
Rok: 2007
Kolor: silver
Przebieg (km.): 200000
Has thanked: 4 times
Been thanked: 4 times
Kontaktowanie:

Re: Zmiany w Prawie o Ruchu Drogowym

#13 Postautor: androx » piątek, 23 listopada 2018, 23:53

A ja myślę, że jednak diesel trochę podtruwa... Sam mam 2 diesle...
Oczywiście, że w skali globalnej najwięcej trucizn wydzielają piece węglowe i "śmieciowe", bo jest ich dużo i pali sie w nich dużo i byle czym. Nasz rząd postawił na węgiel, by zapewnić sobie spokój ze strony górników. Nawet całkowicie zabił program budowy wiatraków w tym celu!
Kar dla palących śmieciami praktycznie nie ma i nie będzie, bo to przecież liczny elektorat, "suweren". No i kontrolować to trudno, a filtry w autach - łatwiutko! Niemniej jestem przeciwnikiem wycinania filtrów.

diodalodz
Jestem
Jestem
Posty: 1044
Rejestracja: środa, 1 listopada 2017, 18:35
Skąd jesteś: Łódź
Silnik: 3.3 V6 (248KM)
Skrzynia: A/T-TIPTRONIC
Napęd: 4 WD AUTO
Rok: 2007
Kolor: srebrny
Przebieg (km.): 155000
Inny Samochód: Opirus
Has thanked: 13 times
Been thanked: 54 times
Kontaktowanie:

Re: Zmiany w Prawie o Ruchu Drogowym

#14 Postautor: diodalodz » sobota, 24 listopada 2018, 02:47

węgiel jest spoko tylko trzeba zainwestować w technologie, by było czysto. Wiele lat temu została opracowana technologia produkcji ekogroszku z miału. Spaja się to wszystko żywicami, tak samo można produkować brykiet. Tanio, bez emisji zanieczyszczeń. Redukcja zużycia paliwa do 30% , powtarzalność i sterowalność kaloryczności. Koszty wdrożenia dla tak dużego kraju - żadne ... ale nikt nie chce, bo się wywoła destabilizacja.
Opracowane są też systemu filtrów kominowych wyłapujących pyły, działa to na zasadzie elektrostatyki, też nikt tego nie promuje, a rozwiązanie tanie i łatwe w montażu.
Jak ktoś ma godzinę to polecam https://www.youtube.com/watch?v=pBeFd31mMCY

Awatar użytkownika
Marek
ASSISTANCE
ASSISTANCE
Posty: 11348
Rejestracja: sobota, 19 października 2013, 11:04
Skąd jesteś: Warszawa-Rakowiec
Wersja Kia Sorento: Kia Sorento I
Silnik: 2.5 CRDi (140KM)
Skrzynia: A/T-TIPTRONIC
Napęd: 4 WD AUTO
Rok: 2005
Kolor: czarny
Przebieg (km.): 268000
Has thanked: 255 times
Been thanked: 352 times
Kontaktowanie:

Re: Zmiany w Prawie o Ruchu Drogowym

#15 Postautor: Marek » sobota, 24 listopada 2018, 18:05

I jeszcze warto poczytać o produkcji paliw z węgla , który jest za bardzo zanieczyszczony do spalania i leży na hałdach , a paliwa są znacznie lepsze .


Wróć do „HYDE-PARK”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości